Ha az egészséges táplálkozásról esik szó, méltatlanul kevés figyelmet kap, pedig enyhíti a fejfájást, jót tesz a bélflórának, és a visszértágulat kezelésében is a segítségünkre lehet az almaecet. Az almaecet használata egyszerű, ráadásul nem drága.
Sokszor hangzik el a panasz, hogy ami jót tesz a szervezetünknek, az biztosan drága. Erre cáfol rá az almaecet, hiszen amellett, hogy számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik, bárki számára elérhető. Az almaecet használata számtalan problémát képes orvosolni, olyannyira, hogy a köszvény és az ízületi gyulladás gyógyításában is sokat segít- írják a Vitalitás magazinon.
Az almaecet egészségvédő hatásai közül a legfontosabb, hogy pozitívan befolyásolja az emésztést. Az almaecet rendszerese fogyasztása helyreállítja az anyagcserét, segít megszüntetni a székrekedést és a puffadást, sőt, a zsírsejtek lebontásával a versenysúlyunk visszaszerzéséhez is hozzájárul. Ráadásul nemcsak a súlyvesztéshez járul hozzá, hanem a rendkívül bosszantó, és nehezen eltüntethető hasi zsír elégetésében is számíthatunk a segítségére, így a lapos has sem lesz többé vágyálom az almaecet rendszeres fogyasztásával.
Mivel normalizálja az étkezés utáni vércukor mennyiségét, illetve lassítja a megemelkedését, a diabéteszben szenvedők számára – az orvosukkal történő egyeztetést követően – kifejezetten ajánlott lehet az almaecet. Az Arizona State University szakértői kimutatták, hogy a lefekvés előtt elfogyasztott két teáskanál almaecet 4 százalékkal csökkenti a másnap reggeli, éhgyomi vércukorszintet. Erről az American Diabetes Association honlapján, a care.diabetesjournals.org-on számoltak be.
Az almaecet használata szervezetünk természetes méregtelenítő folyamatait is segít felerősíteni. És nemcsak azért, mert rostjai kitakarítják a mérgeket a bélrendszerből: az almaecet ugyanis a veseműködést is képes hatékonyabbá tenni, valamint tisztítja a vért és a májat.
Kevésbé közismert, de az almaecet pektintartalmának köszönhetően a bélflórát felépítő probiotikus baktériumok szaporodását is támogatja, tulajdonképpen probiotikumnak tekinthető. Annál is inkább, mert az almaecet, és különösen a sűrűbb változat tartalmaz probiotikus baktériumokat. Mindez szintén hozzájárul emésztésserkentő képességéhez, hiszen ezek a baktériumok, többek között emésztőenzimeket termelnek.
A probiotikus baktériumok számának növelésével fenntartható, illetve visszaállítható a bélflóra egyensúlyi állapota, ami a szervezet védekezőképességét is jelentősen javítja. Ennek oka, hogy a bélflóra állapota közvetlenül befolyásolja az immunrendszer működését, mivel az immunsejtek mintegy 80 százaléka a bélrendszerben található. Szintén az immunrendszert erősíti az almaecetben található nagyobb mennyiségű C-vitamin, valamint az antioxidáns B-vitaminok.
Mivel az almaecet erős fertőtlenítő, baktériumölő, és gombaűző hatással rendelkezik, ezért fogyasztása Candida-diéta idején is előnyös lehet.
Torokfájásra, fejfájásra, asztmatikus panaszokra, illetve fertőzés miatt kialakuló fájdalmakra egyaránt hatékonyan alkalmazható az almaecet. Akkor is növeljük a bevitelét, ha gyulladásokkal küzdünk. Elősegíti a bélrendszeri gyulladások gyógyulását, miközben a benne lévő pektin védőbevonatot hoz létre a vastagbél falán.
Az almaecet a szív- és érrendszer védelmezője, amit elsősorban antioxidánsainak, a benne lévő káliumnak, valamint rostjainak köszönhetünk. Rendszeres fogyasztásával az LDL (kártékony) koleszterin szintje is csökkenhet. Egy török kutatás szerint a visszértágulat konzervatív kezelésének eredménye javítható az almaecet külső alkalmazásával – olvasható a US National Library of Medicine National Institutes of Health weboldalán.
Akár kívülről, akár belülről alkalmazzuk, az almaecet a bőrünkkel is csodát tehet. A vérkeringés optimalizálásával javítja a bőr tápanyagellátását, valamint fokozza a mérgek távozását, míg a bőrre kenve eltünteti a pattanásokat, vagy akár a szemölcsöket, ezért az almaecet használata arcra is javasolt. Korpásodás ellen is használható, ehhez egy-két kanálnyit kell a fejbőrbe dörzsölni.
A legjobb, ha egy evőkanál almaecetet kb. két pohár vízzel elkeverünk, és a főétkezések után, napi két alkalommal, elfogyasztjuk. Még jobb hatást érhetünk el, ha ugyanezt a mennyiséget salátára locsolva fogyasztjuk el.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
https://bodynutrition.org/apple-cider-vinegar/
http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full
https://www.vitalitas-magazin.hu/termeszetesen/almaecet-felhasznalasa