Természetes C-vitamin? Mesterséges C-vitamin? Lehet, hogy utóbbi létezéséről nem is tudott? Cikkünkben bemutatjuk a kettő közötti különbséget, és azt, hogy melyik a legjobb természetes C-vitamin forrás.
Naponta halljuk, hogy milyen fontos a C-vitamin fogyasztása, azt azonban nem, hogy milyen forrásból jutunk hozzá. Sokan a patikából szerzik be, ahol szinte kivétel nélkül a szintetikus változatát kínálják. Pedig a természetes C-vitamin sokkal hatékonyabb. Léteznek azonban olyan C-vitamin készítmények, amelyek nagyon közel állnak a természeteshez, mivel a növényekhez hasonlóan, több olyan összetevőt is tartalmaznak – például rutint és citrus bioflavonoidokat – melyek segítik a szervezet számára a sejtszintű hasznosulást.
Az iskolában nem tanítják, pedig kétféle C-vitamin létezik: természetes (L-aszkorbinsav), és csúnya szóval élve, gyárilag előállított, mesterséges (D-aszkorbinsav). Noha, mindkettőnek azonos a kémiai összetétele, más a szerkezetük.
A természetben a C-vitamint tartalmazó zöldségek és gyümölcsök, olyan hasznos összetevőket is tartalmaznak, mint például a polifenolok és a flavonoidok, emellett az egészséges emésztéshez szükséges rostokat. Ezek a vegyületek segítenek a C-vitamin felszívódásában, míg a szintetikus verzióba a gyártók nem keverik bele ezeket, mivel túl drága lenne. Igaz ugyan, hogy a nagyobb márkák sokszor a termékek címkéjén látható acerola és csipkebogyó felirattal csalogatják a vásárlókat, de azt nem tüntetik fel, hogy a termékük ezeket a kivonatokat csak elenyésző mennyiségben tartalmazza. Tulajdonképpen D-aszkorbinsavat veszünk, némi csipkebogyóval vagy acerolával, arról nem beszélve, hogy ezek a termékek kémiai szennyezőanyagokat is tartalmazhatnak.
Ahogy említettük, nem mindegyik készítmény ilyen, de tudni kell helyesen választani.
Nem érdemes a patikába rohanni, hiszen természetes C-vitaminhoz egész évben viszonylag könnyen hozzájuthatunk. A citrom, narancs, grapefruit, kivi és alma, paradicsom, paprika, brokkoli, kelbimbó, káposzta, és a karfiol is jelentős mennyiségben tartalmaz C-vitamint. A savanyú káposzta, sárgarépa, fokhagyma, cékla, körte, illetve az avokádó és mangó ugyancsak remek C-vitamin források. A szőlőben, a ribizliben és a bogyós gyümölcsökben úgyszintén jelen van.
Ellentétben az A-vitaminnal, a C-vitamint nem lehet túladagolni. Mivel vízben oldódik, a felesleges mennyiség a vizeleten keresztül távozik szervezetünkből. Nagyobb mennyiségű fogyasztásának kevés hátulütője lehet: hasmenést okozhat, növelheti a vizeletben lévő húgysav szintjét, ami egyes feltételezések szerint vesekövet okozhat.
Az aszkorbinsavat az élelmiszeriparban tartósítószerként (E 300) is használják, mivel véd az oxidáció ellen.