Nem véletlen, hogy a vörösborok nagy kedvelői, azaz a franciák körében sokkal ritkábban fordulnak elő szív- és érrendszeri megbetegedések. A szívvédő hatású rezveratrol ugyanis figyelemreméltó mennyiségben található meg a vörös szőlő héjában és magjában.
Csak borfogyasztással azonban nem juthatnánk kellő mennyiségben ehhez a növényi vegyülethez, ráadásul az alkohol mértéktelen fogyasztása számos súlyos megbetegedést von maga után. Nem így a szőlő magja, amiből már egy egész kevés is elég ahhoz, hogy szervezetünkbe elegendő rezveratrol kerüljön.
A rezveratrol egészségvédő tulajdonságait vizsgáló tanulmányok szerint ez a növényi vegyület – amely jelentős mennyiségben lelhető fel a szőlő héjában –, jelentős antioxidáns hatásokkal bír. Ennek köszönhető, hogy a rezveratrolban bővelkedő élelmiszerek sok betegség, köztük a rák és gyulladások kezelésében, valamint megelőzésében lehetnek a segítségünkre.
Miután a rezveratrol rendkívül hatékony antioxidáns, képes semlegesíteni a szervezetben termelődő káros szabad gyököket. E tulajdonságának köszönhetően, a rezveratrol nagymértékben csökkentheti a daganatok, különféle degeneratív elváltozások, és a gyulladások megjelenését.
Mint említettük, kiemelkedő a szívvédő hatása, ezért szív-és érrendszeri megbetegedések esetén komoly támogatást nyújthat szervezetünknek a rezveratrol.
A rezveratrol meggátolja a melanoma növekedését, valamint lassítja az öregedést. Hatásmechanizmusa azon alapul, hogy gátolja a rákos sejtek glükózfelvételét, így azok nem jutnak elegendő táplálékhoz, végül elpusztulnak. E tulajdonsága miatt kimagaslóan hatékony a vastagbélrák és a tüdőrák megelőzésében, valamint az öregedés lelassításában.
Ez a vegyület jótékony hatást gyakorol a bélflórára, azáltal, hogy elősegíti néhány probiotikus baktérium szaporodását. Minderről a Journal of the American Society for Microbiology mBio honlapján közzétett kutatásban számoltak be.
A rezveratrol belülről ápolja és teszi feszesebbé a bőrt, szerepet kap a gyorsabb sebgyógyulásban, és hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez.
A rezveratrol klinikai vizsgálatainak többsége a rákra, a neurológiai rendellenességekre, a szív- és érrendszeri betegségekre, a cukorbetegségre, a nem alkohol zsírmájra (NAFLD) és az elhízásra összpontosított. Annak ellenére, hogy rengeteg in vitro és in vivo vizsgálat igazolta, hogy a rezveratrol ígéretes terápiás szer lehet, ezt további klinikai vizsgálatoknak kell megerősíteniük – olvasható a PubMed oldalán.
Már Homérosz Iliász és Odüsszeiájában is találkozhatunk a rezveratrolban bővelkedő szőlővel, amely szinte minden európai nép történelmét végigkíséri. Lássuk, miért olyan népszerű a szőlő!
A szőlő kiváló emésztésjavító, így székrekedés esetén hatékony és természetes megoldás lehet az anyagcsere javítására. A szőlő kiváló méregtelenítő, segíti a lerakódott méreganyagok kiürülését, és az aranyérrel küzdők számára is remek gyógyír lehet.
Ez a finom gyümölcs kiváló gyulladáscsökkentő, így a különböző gyulladásos, az elsavasodott szervezet okozta megbetegedésekre, ízületi gyulladásokra is jó hatással van.
A szőlő tisztítja a vért, erősíti az érfalakat, jó hatással van a visszerekre, segít megelőzni az érszűkületet. Jó tudni, hogy ha szőlőt fogyasztunk, vérképünk is javulni fog.
A magas tápanyagértékkel rendelkező szőlő értékes szőlőcukrot tartalmaz, amit szervezetünk közvetlenül is hasznosítani tud. A szőlő gazdag szelénben, káliumban, antioxidánsokban. Ha kúraszerűen fogyasztjuk, a legyengült szervezet hamarabb erőre kaphat, és a különböző allergiás tünetekre is jótékonyan hat.
A szőlő az egyik legfinomabb és leghatékonyabb lúgosító gyümölcs. Segít helyreállítani a sav-bázis egyensúlyt, és támogatja a szervezet természetes lúgosító folyamatait, ezért lúgosító kúra idején kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
A szőlőmag kivonatából készült szőlőmagolaj hozzájárul az idegrendszer és az agy védelméhez, így stresszesebb időszakban különösen ajánlott a fogyasztása. Emellett a szőlőmagolaj bőrvédő, bőrmegújító és fiatalító hatásáról is ismert kozmetikai alapanyag.
A szőlő cukortartalma magas, 100 grammban 18 gramm szőlőcukor található, így a hizlaló gyümölcsök közé sorolható.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5630227/