Testünk folyamatosan vészjelzéseket küld, amikor elsavasodás jelentkezik. Ha azonban nem tudunk olvasni ezekből a jelekből, az különböző egészségügyi problémákat okozhat, legyen szó fáradtságról, visszatérő fertőzésekről, esetleg csontritkulásról. Nem érdemes tehát elodázni az elsavasodás kezelését, hiszen a kellemetlen tüneteket nem csupán kezeli, hanem a megelőzésben is közreműködik.
Az emberek nagy részénél jelentkeznek a sav-bázis egyensúly felbomlása miatt kialakuló panaszok, de sokan még csak nem is sejtik, hogy az elsavasodás állhat a különféle panaszaik hátterében. Pedig a gyomorégés, az az emésztési zavarok, a fáradtság, a különféle bőrgyulladások, de még a gombás megbetegedések is arra figyelmeztethetnek, hogy ideje étrendet váltani.
Ki gondolná, hogy a töredezett haj, a szorongás, illetve a folyton visszatérő hasfájás és fejfájás is az elsavasodás számlájára írható, az sem árt tudni, hogy az elsavasodás kapcsolatba hozható az ízületi gyulladásokkal, az izomfájdalommal, a cukorbetegséggel, a rossz fogakkal, sőt, még a csontritkulással is, továbbá az immunrendszer gyengesége következtében kialakuló betegségekkel, működési zavarokkal. Az elsavasodást jelezheti az immunrendszer gyengülése. Ennek eredménye, hogy fáradékonyabbá válunk, könnyebben utolérnek minket a fertőzések, de még a kedélyállapotunk is rossz hatással van. Az sem elhanyagolható tény, hogy az elsavasodás hatására romlik a memóriánk, bőrünk rugalmatlanná és ráncossá válik, a testsúlyunk pedig egyre csak gyarapodik.
Jó hír, hogy savtalanító étrenddel az elsavasodás folyamata visszafordítható, ehhez viszont egyrészt türelem kell, másrészt az szükséges, hogy a naponta elfogyasztott élelmiszerek legalább kétharmada lúgosító hatású legyen, csupán a fennmaradó egyharmadban megengedett a savasító táplálékok bevitele, bár a legjobb lenne akkor is nélkülözni őket. Ez az étrend elsősorban friss zöldségekből és gyümölcsökből, dióból, gumófélékből, valamint hüvelyesekből tevődik össze, de hatékony támogatóink az elsavasodás elleni küzdelemben az algafélék, a spárga, az árpa, a cékla, a brokkoli, a kelbimbó, a káposzta, a karfiol, a zeller, az uborka, a padlizsán, a zöldbab, a salátafélék, a hagyma, a paprika, a tökfélék, a cukkini és a spenót, de a hajdina, a lucerna és a búzafű is. Utóbbi igazi szuperélelmiszer, erősíti az immunrendszert, feltölt energiával, és kiváló lúgosító.
Mivel az elsavasodás sem egy nap alatt következett, ne várjuk, hogy rövid idő alatt visszaáll a normális sav-bázis egyensúly. A legfontosabb szabály, hogy száműzzük a gyorséttermi ételeket, az előre csomagolt, kész vagy félkész élelmiszereket, a cukrot és az édességeket. Kerülendők a tojás, a rizs, a húsok, a gabonafélék, az élesztő, a fehér lisztből készült termékek és a sajtok is. Felejtsük el az alkoholt, a kávét, teát, frissítőnek készítsünk valamilyen lúgosító gyümölcsből ivólevet. Ez lehet alma, ananász, banán, cseresznye, eper, görögdinnye, gránátalma, grapefruit, körte, őszibarack, sárgadinnye, szilva, esetleg szőlő. A zöld tea ugyancsak megengedett, azonban a fekete teák kifejezetten elősegítik az elsavasodást. Végezetül, de nem utolsósorban legyünk kitartóak, és tanulmányozzuk át részletesen a lúgosító ételek listáját, majd állítsunk össze belőlük néhány kedvünkre való menüsort!