head

Egészséges táplálkozás: 60 felett sem késő életmódot váltani

egészseges táplálkozas időseknek
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

Az egészséges táplálkozásra az idősek közül sokan nem fordítanak különösebb figyelmet, különösen az egyedülállókkal történik meg, hogy félvállról veszik az étkezést. Vannak, akik alig esznek valamit, míg mások unalmukban és magányukban nassolnak. A gond azonban nem csak a mennyiségekkel van, a minőségi táplálék hiánya is megbosszulja önmagát.

Megfeledkeznek róluk

Az egészséges táplálkozás jelentőségét rengetegszer hangoztatják, ám gyakran csak az aktív korú emberek figyelmét hívják fel arra, hogy hányféle betegséget kerülhetnek el, ha kellően odafigyelnek az étrendjükre. Pedig a megfelelő tápanyagbevitel minden korosztály számára fontos, időseknél pedig különösen. Életmódot váltani pedig még 60 éves kor felett sem késő, sőt, kimondottan ajánlott.

Betegségmegelőző táplálkozás

Az antioxidánsok és rostok megfelelő fogyasztásával a szív- és érrendszeri problémáknak, illetve a daganatos megbetegedéseknek vehetjük elejét, de a diabétesz, a mozgásszervi elváltozások, illetve az emésztőrendszer elváltozásai is befolyásolhatók egészséges táplálkozással. Az idős korúak közül sokakat érint a csontritkulás, pedig a kalcium és a D-vitamin optimális bevitele nagymértékben megvédené őket a kialakulásával szemben. Étrendjük sokszor nem tartalmaz a kellő mennyiségű fehérjét és minőségi a szénhidrátot, illetve élőflórás termékeket sem, utóbbiak a bélflóra egészségének megőrzésében játszanak nagy szerepet. A bélflóra károsodása számos betegség felbukkanásával összefüggésbe hozható. Ennek számlájára írható többek között az 1-es típusú cukorbetegség, a kóros elhízás, bizonyos allergiák, a Crohn-betegség, a lisztérzékenység, de a vastagbélgyulladás is. A bélflóra egyensúlyának megbomlása tápanyag felszívódási zavarokhoz, így különböző hiánybetegségekhez vezethet, ennek következtében jelentkezhet hajhullás, bőrgyulladás, kóros fáradékonyság, alvászavarok, idegrendszeri és nőgyógyászati problémák, a különféle fertőzésekről nem beszélve.

Mit javasolnak a szakemberek?

A dietetikusok azt mondják, hogy idős korban mindenképpen célszerű ragaszkodni a napi három fő és két kisebb étkezéshez, még akkor is, ha valaki egyedül él. Kenyérből érdemes teljes kiőrlésűt vagy barnát vásárolni, utóbbi természetesen ne ételfestékkel színezett legyen. Reggelire egy nagyobb maréknyi teljes kiőrlésű kenyeret javasolnak, ez gyorsabban szívódik fel, ugyanakkor kalória és szénhidrát tartalma nem kisebb, mint a fehér kenyéré. Az egészséges táplálkozás részeként kerüljön rendszeresen a tányérunkra valamilyen saláta, a nyers zöldség rendelkezik ugyanis a legtöbb hasznos tápanyaggal. Elsősorban a sötétzöld, narancssárga, lila és piros színű zöldségek bevitele ajánlatos. Idős korban az egészséges táplálkozásba iktassuk be a magas rosttartalmú zabkorpát és zabpelyhet, ezeket kefirrel, joghurttal és gyümölccsel fogyasszunk. Teltségérzetet okoz, stabilizálja a vércukorszintet, megszünteti a székrekedést és biztosítja a normális bélműködést. Figyeljünk arra, hogy levesek, főzelékek rántásánál minimalizáljuk a liszt használatát, a rizst pedig variáljuk zöldséggel. Tésztából a durum ajánlott, azonban ezt is leginkább valamilyen magas rosttartalmú zöldséggel párosítsuk.

Iktassunk be fehérjéket

Bár a nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása elengedhetetlen, az állati eredetű ételek tartalmazzák azokat az esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezet nem tud előállítani. A főétkezések alkalmával a sovány húsok mellett tegyük le a voksunkat, de ne feledkezzünk meg a tej és a tejtermékek beviteléről sem, azonban napi fél liternél idős korban már ne igyunk többet. Kiváló helyettesítő a sajt és a túró, valamint az élőflórás savanyított termékek. Mivel az idős embereknek nagyobb omega-3 bevitelre van szükségük, ezért legyen a heti menüben legalább 2-3 alkalommal tengeri hal, ami a mediterrán országokban egészséges táplálkozás része.

Forrás:                                                                                                                                                     
https://www.indi.ie/fact-sheets/fact-sheets-on-nutrition-for-older-people/509-good-nutrition-for-the-older-person.html

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!