head

Naptej kisokos | Mit tegyünk, ha leégtünk?

naptej
A naptej rendszeres használata jelentősen csökkenti a melanoma kockázatát
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

Tisztában van azzal, hogy mit jelentenek a faktorszámok, és hogy mikor és mennyi naptej használata javasolt?

A különféle naptejek egyre inkább igazodnak a napozás típusaihoz. Más és más termékeket kísérleteztek ki a tóparti és a trópusi nyaraláshoz, de még síeléshez is. Egyáltalán szükséges a naptej?

A naptej gondos és rendszeres használata jelentősen csökkenti a melanoma kockázatát, azonban a strandon a víz, a homok, de a beton közelében is legyünk rendkívül elővigyázatosak, ugyanis fokozott dózisban kaphatjuk a nap káros hatásait. Összeszedtük a naptejekkel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket, és meg is válaszoltuk őket.


Véd a ráncosodástól?

A leégés kockázatát csökkenti, azonban kizárólag a 15-ös faktorszám feletti naptejek védhetik meg a hámréteget a ráncosodástól, illetve korai öregedéstől, illetve azok, amelyek képesek az UVA és UVB sugarak ellen is védelmet nyújtani.

Árnyékban és felhős időben is kell naptej?

Sem a felhők, sem az árnyék nem jelentenek védelmet a káros sugaraktól, ugyanis azok négyötöde átjuthat még a ködön is.

Számít a faktorszám?

A naptejeken feltüntetett SPF (Sun Protector Factor) az UV-B sugárzás elleni védelemre vonatkozik, azt jelzi, hogy mennyi ideig lehetünk a napon, ha alkalmazzuk a fényvédő készítményt. Nyáron a napozáshoz minimum 30-as faktorszámú naptejet válasszunk, így a káros UVB-sugarak 97%-át kiszűrjük.

Mennyit használjunk?

Általában 1 evőkanálnyi naptej adagot tartanak optimálisnak testrészenként, de ne spóroljunk vele, akkor sem, ha nem a legolcsóbbat választottuk. Kenjük be magunkat 15 perccel a napozás előtt!

Meddig áll el?

A nemzetközi előírások alapján a naptej gyártástól számított 3 évig használható, azonban tanácsos ellenőrizni a szavatosság dátumát a flakonon. De feltétlen dobjuk ki, ha az illata, a színe vagy az állaga megváltozott.
Tartsuk szem előtt, hogy a napon való sütkérezés közben 2-3 óránként kenjük be újra testünket! Lehetőség szerint mindig vízálló fényvédőt válasszunk, mivel a nem vízálló változatát akár az izzadság is leoldhatja a bőrünkről, aminek egyenes következménye lesz a napégés. Ma már kimondottan az arcra kifejlesztett naptejek is kaphatók, hiszen a napozás alatt a szem körüli zónák és az ajkak egyedi védelmet igényelnek.

Enyhébb napégésre léteznek házi módszerek

Ha nem védekeztünk kellőképpen, vagy egyszerűen csak túl sokáig élveztük a napsütést, a napégés fájdalmas következményei nem kerülnek el bennünket. Vajon milyen házi módszereket érdemes kipróbálnunk, ha mielőbb szabadulni szeretnénk tőlük?

Aloe Vera: Az aminosavakat és antioxidánsokat tartalmazó, egészségvédő Aloe vera az egyik legsokoldalúbb gyógynövény, amely a gyulladások, illetve a napégés kezelésének specialistája. A legjobb, ha a tiszta Aloe verát használunk: egyszerűen csak vágjuk ketté a levelét és kaparjuk ki belőle a gél állagú belső nedvet, majd kenjük be vele a napégéstől érintett területet. Az Aloe vera amellett, hogy fájdalom- és gyulladáscsillapító, gyógyítja a bőrgyulladásokat, gátolja a ráncosodást, lassítja a bőr öregedését, enyhíti a rovarcsípések tüneteit. Kiváló hidratáló, vitaminjai és ásványi anyagai révén ápolja a bőrt, nem mellesleg gyorsírtja a sebgyógyulást, ezért a napégésen kívül ajánlott apróbb vágások, horzsolások gyógyítására.

Uborka: A napégés kezelésekor a hűtésen kívül rendkívül fontos a bőr regenerálódásának elősegítése. Az ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag uborka ebben az egyik legjobb segítőnk: az előzőleg hűtőben tárolt uborkát mossuk meg, majd vágjuk vékony szeletekre és tegyük a leégett bőrfelületre. Az uborkában rejlő lévő szilícium erősíti a körmöket és a hajat, kéntartalma pedig a haj növekedését gyorsítja, segíti elő. Mivel a 90 százaléka víz, méregtelenítő kúrák alkalmával is sikerrel alkalmazható.

Kamilla: Ha a napégés enyhébb, kipróbálhatjuk a hűsítő fürdőt: tegyünk egy kád vízbe 2 pohár kihűlt kamillateát, majd áztassuk benne enyhülésre vágyó testünket 30 percig. Ha nem kívánjuk a fürdőt, akkor a kamillateába mártsunk bele egy törölközőt és borogassuk a kipirosodott részt. Ez a gyógynövény megnyugtatja a gyulladt bőrt, támogatja a gyors sebgyógyulást, de rovarcsípések és pelenka kiütés esetén is jó szolgálatot tehet a kamillás lemosás és borogatást.

Gyors segítség a konyhából

Alig hallunk a kukoricalisztről, mint a napégést enyhítő szerről, azonban a hatása gyors enyhülést adhat: keverjünk pépes masszát hideg víz és kukoricaliszt elegyéből és vigyük fel a bőrünkre. Hagyjuk hatni, amíg át nem melegszik, majd hideg vízzel mossuk le.

Belső védelem napégés ellen

Ahhoz, hogy bőrünket kellően védjük az UV-sugárzás ellen, az antioxidáns tulajdonságú A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, illetve B-vitaminok pótlásáról belülről kell gondoskodnunk. Részesítsük előnyben a sárga, piros és zöld levelű növényeket, gabonacsírákat, bogyós gyümölcsöket és növényi olajokat. Ha szeretnénk elkerülni a napégést, együnk gyakran sárgabarackot, őszibarackot, sárgadinnyét, meggyet és cseresznyét, míg a zöldségek közül a sárgarépa, a brokkoli, a kelkáposzta, a spenót, a petrezselyem, a rozmaring és a paradicsom fogyasztásával tehetünk a legtöbbet bőrünk épségének és szépségének megőrzése érdekében.

Források:

https://www.greenpeace.org/hungary/blog/3840/naptej-milyen-osszetevoket-keruljunk-a-greenpeace-szakertoje-szerint/

https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/aloe-vera-hatasa/

 

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!