A nyár a friss zöldségek és gyümölcsök szezonja, ha azonban szeretnénk egészségünk javára fordítani a bennük rejlő tápanyagokat, néhány alapszabályt érdemes betartanunk. Lássuk, miként tudunk a vitaminok védelméről gondoskodni, és megőrizni azok hatékonyságát!
Először is tudnunk kell, hogy a vitaminok egy része fény-, oxigén- és hőérzékeny. Ez annyit jelent, hogy ha az ezeket tartalmazó zöldségeket és gyümölcsöket megsütjük, megfőzzük, lefagyasztjuk, vagy akár hámozás és darabolás után letakarás nélkül tároljuk, vitamintartalmuk jelentős részét elvesztik. Általánosságban elmondható, hogy a főzés, vagy sütés során az élelmiszerek vitamintartalmuk ötödét elvesztik, a C-vitamin pedig közel fele lebomlik. A legrosszabb a hosszú ideig tartó főzés és a hevítés, valamivel humánusabb megoldás a párolás.
A legfontosabb vitaminok közül fényérzékeny a B1, B2, B6, B12, A, D, E vitamin, hőérzékeny a B1, B2, B5, C, A vitamin, a gyümölcs- és zöldségsalátánkat mindig fedjük le, akkor is, ha a hűtőben tároljuk. A B12-vitamin védelme azért is fontos, mert ugyan a vastagbélben található bélflórát felépítő baktériumok termelnek valamennyi B12-vitamint, ám az nem képes hasznosulni, ugyanis nem jut el a vékonybélbe. Szervezetünk szinte kizárólag a táplálékkal bevitt élelmiszerekből képes aktív B12-vitaminhoz jutni, hiánya vérszegénységet, érrendszeri- és idegrendszeri betegségeket, valamint demenciát okozhat. Ugyanez ez a helyzet C-vitaminnal is, ami nélkülözhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, mivel az emberi szervezet nem képes előállítani, kívülről kell pótolni, de a fagyasztott, illetve túlfőzött, előre elkészített élelmiszerek C-vitamin-tartalma jelentősen csökken. Ha túl kevés A-vitaminhoz jutunk, az az immunrendszer gyengülésével, illetve a fertőző betegségek megjelenésével jár, emellett szemünk épségét is veszélyeztetjük. A D-vitamin hiány is megérezzük, ami többek között megelőzi a keringési megbetegedések és a rák kialakulását, szabályozza a vércukor szintet, segíti a kalcium felszívódását, ezáltal óv a csontritkulástól.
Jó tudni, hogy az összes enzim hőérzékeny. Hiába hatékony fogyasztószer az ananászban található bromelin, a hőkezelt gyümölcslében ebből nem sok marad, ahogyan az ananász lekvárt is inkább az íze miatt fogyasszuk: diétára biztosan nem lesz alkalmas. A papajában található papain úgyszintén, pedig kár érte, hiszen az ez enzim megnyugtatja a gyomor nyálkahártyáját, ezért gyomorfekély, gyomorrontás kezelésére is alkalmas, emellett a cöliákia és krónikus hasmenés is esetén is használható. Emellett a papain megtisztítja a bélfalat, csökkenti az emésztetlen fehérjék rothadási folyamatait, így óv meg a puffadástól.