Ha a narancsról hallunk, általában az immunerősítő C-vitamin jut az eszünkbe. De ez a cikk most nem erről fog szólni.
Kellemes íz és illat, no meg a C-vitamin, erre asszociál mindenki, aki a narancsra gondol. Mindez persze igaz, azonban a narancs ennél sokkal értékesebb gyümölcs: javítja az emésztést, megvéd a szívbetegségektől, sőt, rákellenes hatása sem lebecsülendő. De nemcsak ennyi a narancs hatása.
Talán kevésbé közismert, hogy a narancs nem Afrikából, még csak nem is Amerikából származik, hanem Kína déli területein őshonos. Rendkívül magas terméshozamú gyümölcs, népszerűségét ennek, valamint különleges illatának és édes ízének köszönheti. És a változatos gyógyhatásainak, amelyek közül elsőként általános egészségjavító tulajdonságát ismerték fel, így különböző légúti fertőzések ellen használták.
Egészségügyi szempontból, a narancs legfontosabb összetevői az antioxidánsok. Ezek ugyanis erősítik az immunrendszert, illetve képesek semlegesíteni a szervezetben felhalmozódó, a gyulladások, szív- és érrendszeri megbetegedések, a rák és más krónikus betegségek kialakulásáért felelőssé tehető, valamint a DNS-t károsító és a sejtek öregedését felgyorsító felesleges szabad gyököket. A narancs többféle antioxidánst tartalmaz, jelentős mennyiségben található meg benne C-vitamin, B1- és B9-vitaminok, flavonoidok és más polifenolok. C-vitaminból, egy darab gyümölcs elfogyasztásával, a szervezet számára szükséges napi mennyiség jelentős részét pótolhatjuk. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a narancs jó szolgálatot tehet a megfázás, nátha és az influenza elleni harcban.
Bár a narancsot cukortartalma miatt nem tekintik kifejezetten fogyókúrás gyümölcsnek, fogyasztásával mégis elősegíthetjük a súlyvesztést. Ennek oka, hogy ez az illatos gyümölcs teltségérzetet okoz, rostjai hozzájárulnak a méregtelenítéshez és a vastagbél megtisztításához, valamint az emésztőenzimeket is termelő bélflóra egyensúlyának fenntartásához, helyreállításához. További előnye, hogy javítja a felszívódást és a bélmozgásokat, és megszünteti a székrekedést. Ezek olyan tulajdonságok, amelyek támogatják a felesleges kilók eltüntetését. És, azt se felejtsük el, hogy a narancsban alig vannak zsírok, 10 deka pedig mindössze 50 kalória.
Ha a narancs mindennapi étrendünk része, kalciumtartalmának köszönhetően ezt csontozatunk, fogaink és izmaink is meghálálják, sőt, az ízületeinkkel sem lesz annyi gondunk, hiszen mérsékli a reumás gyulladás kockázatát.
A narancs nagyszerű szívvédő, segít fenntartani az érfalak rugalmasságát, káliumtartalmából adódóan jótékonyan befolyásolja a vérnyomást, míg gyulladásgátló összetevői megóvnak a kardiológiai betegségektől. Csökkenti a káros LDL koleszterin szintjét, gyakori fogyasztásával elkerülhetjük az érelmeszesedést és a vérszegénységet. Amennyiben szívvédő hatásait még jobban kiaknáznánk, a narancs héjának belső, fehér részét is együk meg.
Immunerősítő és antioxidáns tulajdonságaira a rákos megbetegedések esetén is számíthatunk. A narancs, főként az antocianinok, béta-karotinok, illetve a héjában lévő terpének és a limonoidok révén többek között a vastagbélrák, a végbélrák és a tüdőrák kiegészítő kezelésében kaphat szerepet. Természetes ellenszere számos káros gombának és baktériumoknak, elpusztítja a Helicobacter pylori-t, ami közvetlenül kapcsolatba hozható a gyomorfekély, és ezen keresztül a gyomorrák megjelenésével.
A narancs szabályozza az étkezések utáni vércukorszintet, ezért orvosi felügyelet mellett, a cukorbetegek is fogyaszthatják. Ráadásul, a narancs a szem egészségét is megóvja (a béta-kriptoxantin segítségével), valamint oldja a stresszt és a depressziót, így gátolja a szervezetben beinduló káros folyamatokat.
Legyünk azonban mértéktartók, mivel a túlzott narancsfogyasztás irritálhatja az érzékeny gyomornyálkahártyát.
Forrás:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21068346