A kézmosás jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni, segítségével számos betegséget elkerülhetünk. Tudta, hogy egy piszkos kézen akár több millió kórokozó, vírusok, gombák és baktériumok is megtelepedhetnek? És azt, hogy az emberek közel egyharmada még WC-használat után sem mos kezet?
A kézmosás elengedhetetlen, hiszen a gyakran használt tárgyainkon, például a mobiltelefonunkon, a számítógépünk klaviatúráján, a papír-és aprópénzen jóval több baktérium tenyészik, mint a WC-ülőkén. Emellett az otthonunk kilincsein, a távirányítón, a bankjegykiadó automaták gombjain is nyüzsögnek a kórokozók, de nem szabad kihagyni a felsorolásból a tömegközlekedési eszközök kapaszkodóit és üléseit sem. A kórokozók a közösen használt törölközőkön és csaptelep vagy a szappanadagolókat is előnyben részesítik, a használt papír zsebkendő pedig szintén remek melegágyat biztosít számunkra. A nem megfelelően elmosogatott éttermi evőeszközökön szintén nagyszámban vannak jelen, és a hőn szeretett háziállataink bundájáról se lehetelfelejtkeznünk. Egy bolti bevásárlás során is hihetetlen mennyiségű szennyeződés kerül a kezünk bőrére, kézmosás hiányában néhány óra leforgása alatt akár ezer baktérium is megtelepedhet tenyerünkön.
A kézmosás elhanyagolás súlyos következményekkel járhat: piszkos kézzel megérintett arc, orr, száj, szem, illetve az intim testrészek gyorsan elfertőződhetnek, pattanások, kötőhártya-gyulladás, gombás bőrfertőzések alakulhatnak, de akár a rühatkák is megtelepedhetnek rajtunk, amik aztán befúrják magukat a bőr alá, és oda rakják le a petéiket. A Hepatitis A vírus okozta májgyulladás a székletben található, és az ezzel szennyezett tárgyakról, ételekről terjed tovább, míg végbélgiliszta, ami az állatokkal való közvetlen érintkezés útján, petével vagy lárvával jut be a szervezetünkbe. A nátha és az influenza, a hasmenés gyakran a kézmosás hiányára vezethető vissza, körömgomba és vírusos szemölcsök is kialakulhatnak a bőrön.
Hazatérve irány a fürdőszoba, ahol azonnal mossunk kezet, lehetőleg baktériumölő, valamint vírusölő hatással rendelkező folyékony szappant válasszunk, hiszen a kemény szappanok sokszor táptalajt biztosítanak a kézmosás közben eltávolított és a szappanon megtapadt kórokozók számára. Kézmosás követően ügyeljünk a szárításra, ehhez mindig tiszta, száraz törölközőt használjunk, amit lehetőség szerint nem érintett meg valaki más. Amennyiben nincs lehetőségünk a kézmosásra (nyilvános helyeken, utazás során, stb.) tartsunk magunknál kézfertőtlenítő zselét, esetleg spray formájában kapható baktérium-, vírus és gombaölőt, vagy olyan gyógyszertárban beszerezhető nedves törlőkendőt, ami szintén hatékony a kórokozók ellen.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben kampányt indított „Ments életeket: moss kezet!” jelszóval, minden év május 5-én van a kéz higiénés világnap.