Még ha próbál is egészségesen étkezni, akkor sem biztos, hogy mindent tud a helyes táplálkozásról. Íme, a top 10-es lista a leggyakrabban elkövetett hibákról, amiből azt is megtudhatja, hogy miért ne felejtse el felrázni a tejesdobozt!
Bár a béltisztításra is remekül használható lenmag tele van omega-3 zsírsavakkal, rostokkal és antioxidánsokkal, az egészben elfogyasztott lenmag emésztetlenül juthat át a bélrendszeren, így ezek a jótékony összetevők nem tudnak hasznosulni. Vásároljon inkább őrölt lenmagot, vagy készítse el egy kávédarálóban házilag saját őrleményét.
A turmixgépbe egyszerre bedobált kesudió, chia mag, banán és kókusztej ugyan nagyon jól hangzik, de az ezekből készített italok igazi kalóriabombák. Ha azt szeretné, hogy a turmix megmaradjon a 300 kalóriás tartományban, tegyen bele több zöldséget, mint a gyümölcsöt, és ne szórja tele magas kalóriatartalmú diófélékkel, illetve magvakkal.
A kávé koffeintartalmából adódóan vízhajtó tulajdonsággal bír, ezzel akadályozza, hogy egyes vitaminok, ásványi anyagok - beleértve a kalciumot, vasat, B-vitamint és D-vitamint – megfelelően felszívódjanak. Érdemes a reggeli feketéjét egy órával korábban, önmagában elkortyolgatni, és csak utána bevenni az egészségvédő étrend-kiegészítőket.
Noha a dobozos gyümölcslevekről sokan azt hiszik, hogy rendkívül egészségesek, valójában nem alkalmasak a szomjúság oltására, ráadásul általában rengeteg felesleges cukrot tartalmaznak. Emellett rostban szegények, és ami ennél is nagyobb baj, sokszor adalékanyagokkal teli, illetve a szervezet számára kevésbé hasznosítható vitaminokkal turbózzák fel őket. Ha mindenképpen valami frissítő nedűre vágyik, készítse el inkább házilag egy gyümölcscentrifuga segítségével.
A gyakran kalciummal és D-vitaminnal is dúsított szója-, mandula-, kesudió-, illetve rizstej hozzáadott összetevői hajlamosak a doboz, vagy a tejesüveg aljára süllyedni, ezért felrázás nélkül ezek a vitaminok és ásványi anyagok nem jutnak be a szervezetébe. Ha valaki igazán finom, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, ráadásul laktózmentes tejet szeretne, annak érdemes segítségül hívni a növényitej készítőt, aminek segítségével ez gyorsan és egyszerűen megoldható.
Sok olyan zöldség létezik, ami zsírban oldódó vitaminokat és antioxidánsokat ugyan tartalmaz, ezért kulcsfontosságú tápanyagoktól fosztja meg magát, ha ezeket csak önmagukban fogyasztja. Használjon a salátájához dióféléket, magvakat, avokádót, hidegen sajtolt növényi olajokat.
Ugyan, sokan azt gondolják, hogy minden joghurt probiotikus, azonban sajnos nem ez a helyzet. Ha a joghurt hevített vagy pasztőrözött, a probiotikus baktériumok elpusztultnak. Keresse inkább az élő baktériumokat tartalmazó joghurtkultúrákat, és ellenőrizze, hogy az összetevők listáján azok szerepelnek-e.
Bár a bab csodálatos rost- és fehérjeforrás, nem árt tudni, hogy egyes babkonzervek kávéscsészénként 1000 mg nátriumot tartalmaznak. Ez kétharmada annak, amire a szervezetének naponta szüksége van. Keresse az alacsony nátriumtartalmú változatokat, ha nem találja őket, öblítse le a konzervbabot, így megszabadulhat a nátrium mintegy felétől.
Sok éven át azt követeltük, hogy az élelmiszerek címkéjén legyen rajta, mit nem tartalmaz a termék, például cukrot, zsírt és glutént. Azonban sokkal fontosabb, hogy a gyártók egyértelműen feltüntessék, az ultra-feldolgozott zsírmentes vagy cukormentes élelmiszerek milyen tartósítószereket vagy finomított összetevőket rejtenek magukban. Éppen ezért, mindig olvassa el alaposan az összetevők listáját, és válasszon olyan termékeket, amelyek lehetőleg csak természetes alapanyagokat tartalmaznak.
A sportitalok csak nagyon kis mennyiségben tartalmaznak fontos tápanyagokat, különösen a vitaminokban szegények. Csak akkor hivatottak helyettesíteni az elveszített folyadékot és elektrolitokat, ha egy megterhelő sporttevékenység közben túlságosan sokat izzadunk. Az extra cukrot és sót tartalmazó sportitalokat ezért felesleges egy alkalmi edzéssel járó minimális izzadás után fogyasztani, a hidratáló víz, esetleg a házilag készített izotóniás ital a legjobb választás.