„Immunbankok” fogják tárolni az immunsejteket, amik órák alatt a kórházakba szállíthatók
Tökéletesen kihasználja az immunrendszer erejét az új kezelés
Az eljárás rövidesen elérhető, az eddigi eredmények lenyűgözőek
Hatalmas áttörés jöhet a rákgyógyításban! Idegenektől származó immunsejtekkel, a jövőben több millió életet menthetnek meg - vélekednek a tudósok. A kezelés rövid idő alatt felerősíti a betegek immunrendszerét, elkerülve ugyanakkor az olyan toxikus mellékhatásokat, mint amilyeneket a kemoterápia okoz.
A londoni Francis Crick Intézet csapata úgynevezett immunbankokat létesítene, amelyekben „Natural Killer” sejteket (természetes ölősejtek) tárolnának.
Ez lehetővé tenné az onkológusoknak, hogy akár egy óra alatt a betegeiknek adható immunsejteket rendeljenek.
A szervezetben ezek a sejtek összekapcsolódnak a beteg saját immunrendszerével, és a "DIY" (Do it yourself – Csináld magad) elvén működve semmisítik meg a daganatokat. Mindez azt jelentené, hogy a rákos megbetegedések kezelésében, az idegen testéből származó immunsejtek életeket menthetnek meg.
Adrian Hayday professzor, a The Crick Immunosurveillance Lab csoportvezetője a The Telegraphnak ugyanakkor kifejtette, hogy mindez egyelőre még nem jelenti a gyakorlatot.
- Ezzel kísérletezünk, és minden olyan képességgel rendelkezünk, hogy ilyen sejteket létrehozzunk.
Hayday professzor szerint „még néhány évvel ezelőtt” is létezett az a hiedelem, hogy a rákot nem lehet más módon kezelni, mint a betegséget támadni.
Most azonban egyre nő a kutatási és kísérleti kezelések területe, amelyek a betegek szerveinek „kiképzésére” összpontosítanak, hogy azok képesek legyenek önmagukban harcolni a rák ellen.
A szakértők úgy gondolják, hogy ez módszer hatékonyabbá válhat, mint a hagyományos kezelések, mert a szervezet bámulatos gyorsasággal alkalmazkodik az új helyzethez.
Hayday professzor a módszert „radikálisnak” nevezte, de hozzátette: „a sejtek nem csinálnak semmit más, mint megerősítik az immunrendszert”.
A rákos betegek már jövőre megkaphatják az úgynevezett természetes ölősejt infúziót.
Charlie Swanton professzor és munkatársai rendkívül derülátók, ahogyan fogalmaztak, „a jövő hihetetlenül fényes”.
„A test saját immunsejtjeinek csatasorba állítása a helyes út, hiszen a daganatok olyan gyorsan fejlődnek, amivel a gyógyszeripari nem tud lépést tartani.
- Ezzel szemben az immunrendszernek több, mint négymilliárd éve volt, hogy kifejlessze a megfelelő védelmi mechanizmusokat.
Mostanáig a gondolatot, hogy valakinek az immunsejtjeit egy másik személybe fecskendezzék, félelem övezte, mert a tudósok attól tartottak, a szervezet el fogja utasítani ezeket.
Ezen a területen történt az áttörés, amikor kiderült, hogy az átültetett immunsejtek nem pusztulnak el a szervezetben, sőt, megerősítik az immunrendszert.
Az immunterápiás gyógyszerek segítenek a rákos sejtek megtalálásában és megölésében. De okozhatnak mellékhatások, mivel az egészséges sejteket is megtámadják.
A kezelés a „Do it yourself” elvén működik, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a beteg saját immunrendszerét használja, és nem szorul a gyógyszerekre.
Angliában és Walesben a rákot 10 vagy több évvel túlélők aránya 50%, a Brit Rákkutató Intézet szerint. Crick csapata azt szeretné, ha a túlélés 75%-ra emelkedne a következő 15 évben, és azt állítják, hogy a technológia fejlődése ezt lehetővé teszi.
Az Egyesült Államokban az összes rákos megbetegedés ötéves túlélési aránya javul, az American Cancer Society adatai 2007. és 2013. között elérte a 69 százalékot.
Forrás:
https://www.dailymail.co.uk/health/article-6532227/Future-cancer-incredibly-bright-scientists-transplant-immune-cells-patients.html