A banánt a legtöbben az íze miatt kedvelik, de az egzotikus gyümölcs rajongói vajon azzal is tisztában vannak, hogy széleskörű gyógyhatásokkal rendelkezik, ráadásul a fogyást is támogatja?
A banánt általában nem a gyógynövények között tartjuk számon, holott számos betegség megelőzésében és kezelésében is szerepet kaphat.
A banán rendkívül gazdag magnéziumban, mangánban, foszforban és rézben, vastartalma révén fokozza a vörösvérsejtek képződését. Az A-, C-, E-, K-vitaminon kívül szinte az összes B-vitamin is megtalálható benne. Szervezetünk számára könnyen hasznosítható cukrokat: szacharózt, glükózt rejt magában. Fogyasztása rövid időn belül feltölt minket energiával, ugyanakkor szabályozza a vércukor-, a lipidek és az inzulin szintjét a vérben.
A friss banán hatóanyagai csökkentik a gyomorégést és a refluxot, megkötik a gyomorsavat. Előmozdítják a bél nyálkahártyájának regenerálódását, felgyorsítva ezzel a fekélyek hegesedését. Rostjai teltségérzetet okoznak, segítik az emésztést és javítják a természetes bélmozgást, megszüntetik a székrekedést, méregtelenítik és megtisztítják a bélrendszert a káros lerakódásoktól. A banán úgynevezett proteáz inhibitorokat tartalmaz, ezáltal bizonyos baktériumokat elpusztít a gyomorban.
Magas káliumtartalma miatt a banán védi a csontok, az izmok egészségét, megakadályozza a csontsűrűség elvesztését. A vesekő, a végbélrák és a felnőttkori fehérvérűség megelőzésében is jó szolgálatot tehet. A banán a jótékony probiotikus baktériumok táplálékául szolgáló frukto-oligoszacharid egyik legjobb forrása, így hozzájárul az anyagcserében, egyes vitaminok termelésében, valamint az immunrendszer normális működésében fontos szerepet betöltő bélflóra egyensúlyának fenntartásához. A gyümölcs antioxidánsai késleltetik a sejtek öregedését, csökkentik a gyulladások és a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A banán javítja a hangulatunkat és a memóriánkat, energiával tölt fel. Jelentős B-vitamin tartalma a magnéziummal együtt erősíti a központi idegrendszert, Javítja az általános közérzetet, Elmulasztja az alvászavarokat, mérsékli a stressz tüneteit. Antidepresszáns tulajdonsága annak köszönhető, hogy a benne található triptofán nevű aminosav fokozza a szervezetben a „boldogsághormonként” is ismert, kedélyjavító és nyugtató szerotonin mennyiségét.