Nyelvünk az egyik legkönnyebben becsapható szervünk. Ezt a tulajdonságát használják ki a gyártók, amelyek laboratóriumban létrehozott ízekkel és illatokkal teszik kelendőbbé az élelmiszereket, nem törődve azzal, hogy ezzel tovább növelik a testünkben felhalmozódó méreganyag mennyiségét.
Mindenki szereti a finom ízeket, ezért bele sem gondolunk abba, milyen káros következményekkel járhat ez a gyorsan múló élvezet. Gondoljunk csak bele: az élelmiszerekben fellelhető aromáknak többsége szinte bizonyosan valamilyen kemikália. Igaz, a csomagoláson kötelező pontosan feltüntetni az összetevőket a baj csak az, hogy a legtöbb vásárló nem tudja, ezek mit is jelentenek.
Egy termék akkor adható el, ha tetszetős és jó szagú, az íze pedig idomul a látványához. Ezért kap szinte minden termék aromákat, állományjavítókat, íz- és illatfokozókat, hiszen ezek nélkül talán senkinek sem kellenének. Belegondolni is rémes, milyen íze lehet mindezek nélkül az egyébként ínycsiklandozónak tűnő ételeknek. Talán tényleg jobb, ha nem tudjuk!
Pedig ennek nem kellene így lennie, hiszen nagyanyáink idejében még nem kevertek vegyi anyagokat az ételbe és italba. Az élelmiszeripar azonban többnyire mesterséges anyagokkal „turbózza fel” a termékeit, ezek a vegyszerek pedig az étellel együtt bejutnak a szervezetünkbe.
A glutamánok, az ízlelőbimbóink manipulálásával hitetik el velünk, hogy az ízben gazdag étel amit eszünk, hozzávalókban is gazdag. Pedig nem kell hogy az legyen. A gyártók a gazdag fűszerezés, vagy a sok valós hozzávaló helyett inkább kis mennyíségű glutamátot adnak ételeikhez.
Ilyen nátrium-glutamánok:
Számos élelmiszerben előfordulhatnak, de leginkább a hús alapú, vagy hús ízű készítményekben alkalmazzák őket. A kínai Fufeng Group Limited a glutaminsav legnagyobb előállítója, évente körülbelül 300 000 tonnát termel a világon.
Hányan és hányszor ettünk vagy ittunk olyan eper ízű/illatú valamit, amely még véletlenül sem találkozott igazi gyümölccsel? De nyugodtan említhetnénk a „füstízű” virslit, a málnás joghurtot vagy éppen a csokoládés piskótát – „mű” anyagokat mindegyikben bőségesen találunk. A legtöbb élelmiszer és ital nem titkoltan szintetikus aromákat tartalmaz.
Nagyon fontos tehát, hogy tudatosan és kellő odafigyeléssel válasszuk ki az általunk használt termékeket, hiszen ezzel máris sokat tettünk egészségünk érdekében. A megfelelő méregtelenítő kúrával pedig megtisztíthatjuk szervezetünket a már lerakódott méreganyagoktól.