head

Tudnivalók az emésztési zavarokról | A rossz emésztés okai és kezelése

Emésztési zavarok
Az emésztési problémák állandósulása miatt a tápanyagok felszívódása elégtelenné válik
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Vélemények

Emésztési zavaroktól a felnőtt lakosság csaknem egyharmada szenved, a tünetek hátterében gyakran az idegesség áll. Szép számmal akadnak azonban olyanok is, akiknek valamilyen szervi eredetű, krónikus emésztési zavar keseríti meg a mindennapjait.

Az emésztési zavarok, más néven a diszpepszia, jelentősen rontja az életminőséget. Többféle betegség kísérője lehet. Ha a tünetek huzamosabb ideig fennállnak, vagy rendszeresen visszatérnek, krónikus emésztési zavarról beszélhetünk. Sokaknál lassú az emésztés folyamata, és jelentősen megnő az emésztés ideje

Rossz emésztés tünetei

Az emésztési zavarokhoz gyakran társul teltségérzet és étvágytalanság, nagyfokú felhasi fájdalom, puffadás, nehéz és lassú emésztés, túlzott savképződés, savas felböfögés, hányás,  rossz szájszag. Akik diszpepsziától szenvednek, sokszor küzdenek fáradtsággal, rossz közérzettel, de gyakori a szédülés, a fejfájás és nyelési nehézségek. Extrém esetben mellkasi fájdalom is jelentkezhet, amitől a legtöbben megijednek, mivel kardiológiai eredetűnek vélik.

Emésztési zavarok típusai

Organikus emésztési zavarról beszélünk, ha a tápanyagok lebontásához és hasznosításához fontos emésztőenzimek hiányoznak. Kockázatnövelő tényező a májgyulladása és a májzsugor, a hasnyálmirigyben képződő emésztőenzimek fokozott termelődése, a túlzott sósfogyasztás, valamint a rostszegény étrend.

Funkcionális emésztési zavarról, ha a tünetek az emésztőrendszer fizikai problémái miatt jelentkeznek. A gyomor nem működik jól, a gyomorszáj nem zár megfelelően, vagy a reflux miatt a nyelőcsőbe kerülnek az emésztő enzimek.

Mint sok más betegségnél, a diszpepszia kiváltó okai is lehetnek lelki eredetűek, a szorongás és a stressz egyaránt generálhat emésztési zavarokat. A nem megfelelő életvitel szintén járhat diszpepsziával, a zsíros ételek és a szénsavas üdítők fogyasztása, az alkohol, a dohányzás és a koffein elősegítik az emésztési zavarok kialakulását. Diszpepsziát kiválthat ételintolerancia vagy allergia is.   

Emésztési zavarok kezelése házilag

Akkor, ha a diszpepsziát nem szervi elváltozás okozza, a panaszok megszüntetése érdekében reformáljuk meg az étkezési szokásainkat, ha kell, váltsunk életmódot. Iktassuk ki az egészségtelen, az emésztőrendszert megterhelő élelmiszereket, fogyasszunk sok rostot és elegendő folyadékot.

Szánjunk kellő időt az étkezésre, ne együnk kapkodva, a falatokat rágjuk meg alaposan. Kerüljük a szénsavas italokat, az alkoholt, a kávét, és figyeljünk oda arra, hogy egy kiadós ebéd után ne együnk közvetlenül nyers zöldséget vagy gyümölcsöt. Tartózkodjunk a zsíros és túl fűszeres ételektől, és ne vigyük túlzásba a tejtermékek fogyasztását sem.

A bélflórát felépítő probiotikus baktériumok ugyancsak hozzájárulnak a jó emésztéshez. Hogy a számukat megnöveljük, fogyasszunk prebiotikus hatású élelmiszereket, és ne feledkezzünk meg a prebiotikumokról sem, amelyek a jótékony baktériumok táplálékai.

Múlni nem akaró rossz emésztés esetén mindenképp forduljunk szakorvoshoz, aki az emésztési zavarokra gyógyszert javasolhat.

Mit tehetünk még az emésztési zavarok ellen?

Óvatosan bánjunk a gyógyszerekkel, hiszen a hashajtók, nyugtatók, antibiotikumok, sőt még a savkötők is negatívan befolyásolhatják az emésztőrendszer működését, gyomor- és bélirritációt okozhatnak, esetleg csökkenthetik a belek perisztaltikáját. Emiatt felszívódási zavarok alakulhatnak ki, ez pedig egyenes út a székrekedéshez, illetve az emésztési zavarokhoz.

Okozhat rossz emésztést a Helicobacter pylori?

A diszpepsziával gyakran együtt jár a Heliobacter pylori jelenléte. A Helycobacter pylori fertőzés gyomorhurutot, gyomor és nyombélfekélyt okoz, így idéz elő rossz emésztést.

Segíthet a méregtelenítés?

A válasz egyértelműen igen! A bélrendszer megtisztításával sokat tehetünk az egészségünk érdekében, és olyan lerakódott méreganyagoktól szabadulhatunk meg, amelyek lelassítják a bélmozgást, emiatt puffadás, székrekedés kínozhat bennünket.

A bélrendszer kipucolása után sokkal energikusabbak leszünk, megszűnik a krónikus fáradtság, a méregtelenítést pedig a hajunk és bőrünk is „megköszöni”. Bár a méregtelenítésre számos növényt ajánlanak a szakemberek, mind közül talán a petrezselyemé és az abból készült tea az egyik legjobban használható. A petrezselyem általában minden konyhában megtalálható, igaz, nem gyógynövényként tekintünk rá, hanem inkább, mint zöldfűszerre. Pedig a levele vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, erősíti a vese kiválasztó működését és a máj megtisztulását is, így a méregtelenítés hatékony eszköze lehet, akár télen is.

A méregtelenítést gyógyteák fogyasztásával is elősegíthetjük, a szennalevélből, zsályából, csalánlevéből készült főzetek, vagy forrázatok odahaza is könnyen elkészíthetők.


Emésztési problémák időskorban - Hatékony megoldások mindenkinek

Jellegzetes időskori emésztési probléma a reflux

Időskorban óhatatlanul egyre gyakrabban alakulhatnak ki emésztés problémák. Bár sokan ezt természetes folyamatnak tekintik, a panaszok egy része életmódváltással megelőzhető lenne. Ha pedig már megjelentek a tünetek, a legtöbb esetben ezekre is léteznek hatékony, akár természetes gyógymódok.

Ahogyan öregszünk, megváltozik testünk működése, ami alapesetben teljesen normális folyamat. Ha viszont ezek a változások kórosak, számos egészségügyi panaszt okozhatnak. különösen gyakoriak az emésztési problémák, amelyek a teljes emésztőrendszert érinthetik.

A szájból indul

Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az emésztőrendszer a szájüreggel kezdődik, ezért az időskorban gyakori nyelészavar, valamint az elégtelen nyáltermelés is az emésztési problémák közé tartozik. Előbbit sokszor valamilyen külső összenyomatás, például a pajzsmirigy túlműködés  miatt kialakuló strúma váltja ki. A túlműködésre a hormonképzést gátló gyógyszerek szedése, illetve a műtét lehet megoldás, de segíthet a citromfű  tea kúraszerű (napi 2-3 csésze) fogyasztása is.

Gyakori a reflux

Jellegzetes időskori emésztési probléma a reflux, aminek velejárója az étel visszafolyása a nyelőcsőbe, a nehezített nyelés, illetve a hányás, de a gyomorégés, a krónikus köhögés és légúti gyulladás is utalhat a kezdődő refluxra. Segíthet a gyömbértea, a kamillatea, napi egy alma, illetve egy marék mandula. A gyulladásos panaszok ellen az Aloe vera ital javasolt. El kell viszont hagyni a savat okozó, izomlazító és zsíros ételeket. Nem javasolt a mentol, a borsmenta, a kávé, a csokoládé, a tea, a szénsavas üdítő, a citrusfélék, a paradicsom és a hagyma. Naponta többször, keveset és lassan, lefekvés előtt 2-3 órával már semmit se együnk. Alvás közben érdemes magas párnán tartani a fejünket. Kiegészítő terápiaként a probiotikumok szedése is segíthet enyhíteni a panaszokat. 

Fekélyek, gyulladások

Emésztési problémákat vált ki az idősek körében gyakoribb a vastagbélgyulladás, a gyomor- és a nyombélfekély. Ezek kockázatát növeli a stressz, a helytelen táplálkozás, a nem szteroid gyulladásgátlók és a véralvadásgátlók szedése, valamint a Helicobacter pylori baktérium elszaporodása. Emésztőrendszeri fekélyek esetén napi egy liter, friss (préselt, turmixolt) káposztalé az egyik legjobb megoldás. Segíthet a nyers burgonyalé, de ebből legfeljebb egy decit fogyasszunk naponta. Mindkét kúrát 2-3 hétig tartsuk. Jó megoldás lehet a felfőzött és zselésített lenmag, ebből elég reggel fél decit inni. Tejet, tejtermékeket inkább ne fogyasszunk.

Bélrendszeri gyulladásokra a probiotikumok fokozott bevitele javasolt. Ezek a jótékony baktériumok ugyanis enyhítik a gyulladást, támogatják a bélnyálkahártya regenerálódását, valamint akadályozzák a káros mikroorganizmusok szaporodását. Különösen a Bacillus polyfermenticus probiotikus baktérium javítja a bélfal sebeinek gyógyulását. A probiotikumokkal ráadásul helyreállítható az immunrendszer működését alapvetően befolyásoló bélflóra egyensúlya, a jól működő immunrendszer pedig gyorsabban legyőzi a gyulladásokat. Mindenképpen növeljük a probiotikus baktériumok szaporodásához szükséges prebiotikumok fogyasztását.

Ételintolerancia

Számos ok állhat a vékonybél felszívódási zavarai mögött, amelyek szintén fokozottabban érintik az idősebb korosztályt. Az emésztési problémákat kiválthatja ételintolerancia, elsősorban a laktáz enzim elégtelen mennyiségére visszavezethető, (laktóz) tejcukor-érzékenység jelent kockázatot.

Az emésztési problémákat kiválthatja ételintolerancia

Ha tejtermékek fogyasztását követően puffadunk, fáj a hasunk, hasmenésünk van, gondoljunk a laktózérzékenységre. Kezelése a laktózmentes élelmiszerek fogyasztása, esetleg a laktáz bevitele. Szintén sokaknál előfordul a gluténérzékenység  (más néven cöliakia vagy lisztérzékenység), amit a gabonafélékben található gliadin elégtelen lebontása vált ki. Idővel ennek hatására a vékonybél nyálkahártyája elsorvad, tünetei a puffadás, hasmenés és hasi fájdalmak. Gluténmentes táplálkozással a panaszokat megszüntethetjük.

Ürítési problémák

Az emésztési problémák következménye a krónikus hasmenés, amit az enzimhiány, a bélflóra egyensúlyának felbomlása, valamilyen fertőzés, vérellátási zavar vagy a bélnyálkahártya elváltozása okozhat. Általában elmondható, hogy a probiotikumokkal kiváló eredményeket lehet elérni a hasmenés kezelésében, ahogyan a vízben oldható rostok (inulin, pekti, béta-glükán) fogyasztásáról sem szabad elfeledkezni. Ilyen diétás rostokat tartalmaz többek között az alma, az articsóka, a körte, az Aloe vera, a Shiitake gomba, a sütőtök és a zabfélék. Egy amerikai elemzés szerint a Lactobacillus GG and S. boulardii baktériumokat tartalmazó probiotikumok akár egy nap alatt enyhíthetik a hasmenést.

Rostbevitel

Még több oka lehet az ugyancsak az időskorra jellemző székrekedésnek, aminek kezelésére a probiotikumok, a rostbevitel és a folyadékbevitel növelése a legjobb megoldás. Fogyasszunk vízben nem oldódó rostokat, ezek leginkább a paradicsomban, a szilvában, a káposztában, a rozsban, valamint a chia magban és az útifűmaghéjban találhatók.

A chia mag és a psyllium különlegessége, hogy vízben oldódó rostokban is bővelkednek, így hasmenésre és székrekedésre is használhatók. Ne feledkezzünk meg a probiotikumok bevitelének növeléséről, ezek ugyanis székrekedésre ugyanúgy alkalmazhatók, mint a hasmenés megszüntetésére. Londoni kutatók több, mint ezer páciens adatait elemezve arra jutottak, hogy különösen a Bifidobacterium lactis alkalmazása hozhat gyors eredményt székrekedés esetén.


Emésztési problémák – Milyen tévhitek lengik körül?

Az emésztési problémáknak se szeri, se száma, ahogy az ezzel kapcsolatos tévhiteknek sem. A három leggyakoribbat vettük górcső alá.

Puffadás, gyomorégés és hasfájás, csupa olyan tünet, amit szinte mindannyian megtapasztaltunk már. De vajon azt is jól tudjuk, hogy mi okozza ezeket?

A gluténérzékenységet fájdalom jelzi

A hasmenés, a hasfájás, a puffadás és a fokozott gázképződés utalhat gluténérzékenységre, azonban vannak, akik nem tapasztalják ezeket a tüneteket, mégsem tolerálja szervezetük a glutént. Tehát nem mondható el, hogy a gluténérzékenység minden esetben fájdalommal jár, azonban ha annak gyanúja merül fel, kiütéseket és ízületi fájdalmat tapasztaljuk, feltétlen vizsgáltassuk ki magunkat.

A hüvelyesek puffasztanak a legjobban

A köztudatban általában az él, hogy a hüvelyesek puffasztanak a legjobban, de ez korántsem igaz minden esetben. A káposzta, a brokkoli, de még a hagyma is előkelő helyet foglalnak el, ami a puffadást okozó élelmiszereket illeti, azonban a tejtermékek is az élmezőnyben vannak. Sokan úgy szenvednek laktózérzékenységtől, hogy nem is tudnak róla. A laktóz-intolerancia egyik jellemző tünete a puffadás, ami a tejes termékek elfogyasztása után jelentkezik. Így előfordulhat, hogy előbb érezzük a kellemetlen feszítő érzést egy tejtermék elfogyasztás után, mint egy bablevest, lencselevest követően.

A csípős ételek fekélyt okoznak

Ha fáj, vagy ég a gyomrunk, nem ajánlott a csípős ételek fogyasztása, bár önmagukban gyomorfekélyt nem okoznak. A már kialakult gyomorfekély esetében a fűszeres és csípős ételek természetesen kerülendők, azonban a betegség kialakulásáért sokkal inkább bizonyos, a gyomrot irritáló fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentő gyógyszerek, valamint a Helicobacter pylori nevű baktérium okozta fertőzés a felelős. A kapszaicint tartalmú csípős paprikáról kiderült, hogy kis adagban gyomornyálkahártyát védő, fekélyellenes hatású, így nem okoz fekélyt, és nem rontja a fekélybetegek állapotát.


Emésztési problémákat az idegesség is kiválthat

Emésztési problémáktól a felnőtt lakosság csaknem egyharmada szenved, a tünetek hátterében gyakran az idegesség áll, amit problémás élethelyzet, munkahelyi és anyagi gondok is kiválthatnak. Menekülni előle sokszor nagyon nehéz, pedig az emésztési zavarokon kívül egyéb megbetegedéshez is vezethet a tartósan fennálló feszültség és szorongás.

Így jelez a test

Emésztési problémák a tartósan fennálló idegesség miatt puffadás, gyomorfekély, reflux formájában nyilvánulhatnak meg, de az idegesség a belek vérellátására is negatívan hat. Kialakulhat folyamatos gyomorgörcs, csökkent étvágy, kínzó alhasi fájdalom, sőt Crohon-betegség és irritábilis bél szindróma (IBS), továbbá a fekélyes vastagbélgyulladás. A bélflóra állapotára szintén kihat az idegesség, felboríthatja az egyensúlyát, ami további – nem csak emésztőrendszeri – megbetegedéseket von maga után. Az idegesség hatására kialakuló emésztési problémák közül nem szabad kifelejteni a krónikus hasmenést és a székrekedést, de a hányingert, a hányást, sőt az epeműködési zavarokat sem.

 

via GIPHY

Ne hagyjuk állandósulni

Ne feledjük, hogy az emésztési problémák állandósulása miatt a tápanyagok felszívódása elégtelenné válik, ezért hiányállapotok, emiatt pedig betegségek alakulhatnak ki. A belekben megrekedő félig emésztett ételek miatt a mérgek és salakanyagok felhalmozódhatnak, a bélflóra egyensúlya felborulhat, ez pedig az immunrendszer állapotát is negatívan befolyásolja.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2599964/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1808417/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25099542

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1743061/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21992955

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!