Hosszú évtizedekig tartotta magát az tévhit, hogy a húsfélék, a tejtermékek és az azokban rejlő fehérjék biztosítják azt az erőt és energiát, ami az izomerőhöz szükséges. Ez a teória azonban megdőlt, számos világhírű sportoló él húsmentes étrenden.
Alexander Dargatz testépítő, Lewis Hamilton Forma 1-es versenyző, Venus Williams teniszező és Scott Jurek ultramatonista a vegetáriánus és vegán étrend mellett is kiválóan képes teljesíteti, sőt, éppen a húsmentes étrendnek köszönhetően olyan sikeresek a sportban.
Vannak olyan élelmiszerek, amelyek nemcsak egészségtelenek, de a sportteljesítményt is visszavetik, ilyen a hús. A húsmentes étrenden élő sportolók viszont gyakran hangsúlyozzák, hogy ennek köszönhetően megnőtt az energiájuk, versenyhelyzetben pedig kiemelkedően tudnak teljesíteni. Ennek oka, hogy az állati fehérjék nem tartalmazzák azokat a fitonutrienseket - rostokat, vitaminokat, fontos ásványi anyagokat, továbbá az enzimeket, és bélbaktériumokat - amik a hatékony emésztéshez nélkülözhetetlenek. Az állati fehérjék a növényi fehérjékkel szemben jelentősen rontják az emésztés hatékonyságát, gyengül az immunrendszer, enerválttá és fáradttá tesznek. Az energialöketet adó proteinek nem húsfélékből és tejtermékekből, hanem a növényekből származnak.
A húsmentes étrend szorgalmazza a szójából, kendermagból, kölesből, chia magból, kölesből és a borsóból készült ételeket, de remek fehérjeforrás a quinoa, illetve a mandula, a mogyoró, és a napraforgómag is. A magvakból növényi tejet is készíthetünk, ennek nagy előnye, hogy laktóz- és koleszterinmentes, bővelkedik természetes tápanyagokban, könnyen emészthető, továbbá rostokban gazdag. Gyakran beiktatják azokat a reggelire a lassan felszívódó szénhidrátokat is, mint a zabkása, emellett a köleskása, a sütőtök-, a gesztenye- és répapüré fogyasztását. A növényi olajok, a bennük lévő egyszerű zsírsavaknak köszönhetően megkönnyítik a szív munkáját és gyulladáscsökkentő hatásúak, ami nagy segítség sportsérülések esetén.