Sokak számára okoz állandó küzdelmet a fokozott hajzsírosodás, amitől hiába próbálnak, nem tudnak megszabadulni. Pedig a zsíros haj ellen léteznek működő praktikák, a lényeg az, hogy megtalálják azt a módszert, ami náluk is sikeres lehet.
Rendszeresen mossa a haját, balzsamokat, kondicionálókat használ, mégis zsíros a haja? Könnyen lehet, hogy egyszerűen nem megfelelő kozmetikumokat használ, de például a helytelen táplálkozás is állhat a zsíros haj hátterében. Ezért kell ismert a kiváltó okokat, mert így hatékonyabban felléphetünk a zsíros haj ellen.
A zsíros a haj tulajdonképpen a túlzott faggyútermelődés eredménye. Maga a faggyú, rendkívül fontos a haj (és a bőr) egészsége szempontjából: a faggyúmirigyek termelik azért, hogy meggátolja a haj és a bőr kiszáradását, egyúttal részleges védelmet nyújt a káros UV-sugarak, illetve egyes baktériumok ellen. Zsírosodást akkor okoz, ha túltermelődik, ilyenkor a faggyú szinte teljesen befedi a hajszálakat, valamint idővel elzárhatja a szőrtüszőket, ami akár hajvesztést is okozhat. Szintén a zsíros haj következménye lehet a korpásodás, ez azért alakul ki, mert a fejbőrön felhalmozódó faggyú felgyorsítja a szarusejtek elhalását. A faggyú túltermelődése miatti zsírosodást kiválthatják kozmetikumok és tisztálkodószerek, ezért először váltsunk terméket, és figyeljük meg, hogy a panaszaink csökkennek-e. Ha nem, akkor is több minden lehet a háttérben:
· Rossz emésztés, amit étrendváltással, illetve a probiotikumok, rostok és emésztőenzimek pótlásával szüntethetünk meg.
· Méreg- és salakanyagok felhalmozódása. Ez ellen alkalmazzunk méregtelenítő-, valamint béltisztító kúrát.
· Hormonális zavar, vagy bakteriális fertőzés esetén kövessük orvosunk utasításait.
Ha gyakran stresszelünk, ennek következményeként szintén zsírosabb lesz a hajunk, míg a fokozott verejtékezés hatására elsősorban a tarkón és a halántékon lévő hajszálak zsírosodnak.
A zsíros haj ellen segíthet a napi hajmosás, ehhez viszont nagyon fontos, hogy megfelelő sampont válasszunk. Általában mindenkinél hatékonyak a pH5 kémhatású és habzásmentes készítmények. Ügyeljünk arra, hogy mosás közben alaposan dörzsöljük át a fejbőrünket, mert ez hozzájárul a letapadt faggyú eltávolításához. Miután megszárítottuk a hajunkat már ne masszírozzuk erőteljesen a fejbőrt, ezzel ugyanis stimuláljuk a faggyútermelést. Óvakodjuk a forrólevegős hajszárítástól is, a meleg a megmaradt faggyút felolvasztja, ami így „ráfolyik” a hajszálakra. Jó szolgálatot tehet viszont a fertőtlenítő hajpakolás, ezzel könnyebben megszabadulhatunk a haj zsírosodását közvetve ösztönző baktériumoktól és gombáktól.
Táplálkozzunk egészségesen, és hajunk is meghálálja az étrendváltást. Csökkentsük minimálisra az alkohol, valamint az erős fűszereket és állati zsírokat tartalmazó ételek fogyasztását, tartózkodjunk az adalékanyagokkal dúsított kész- és félkész élelmiszerektől, sőt, próbáljuk meg a fehér cukrot is száműzni az ételeinkből. Együnk minél több rostot ételt, sovány tejterméket, nyers zöldséget és gyümölcsöt, valamint igyunk minden nap 2-2,5 liter tiszta vizet.
Havonta kétszer, esetleg háromszor alkalmazzunk száraz hajmosást szódabikarbónával. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a porral beszórjuk a fejbőrünket, majd kb. tíz perc múlva kifésüljük. A szódabikarbóna eltávolítja a faggyút, ezért lehet segítségünkre a zsíros haj, illetve a korpa ellen. Hajmosás előtt egy-két citrom frissen facsart, és vízzel higított levével is érdemes kezelnünk a hajunkat, mert hatóanyagai hozzájárulnak a zsírosodás megszüntetéséhez.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002407/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/