A tavaszi réteken sárgálló gyermekláncfüvet a legtöbben ismerik, de azt nem mindenki tudja, hogy ez a rostokban bővelkedő gyógynövény sokféle gyógyhatással rendelkezik. Mivel szárított formában is hozzáférhető, egész évben a rendelkezésünkre áll.
A felesleges gyomnak hitt gyermekláncfű szinte minden része felhasználható, friss leveleit friss salátaként fogyasztják, olajban eltett virágbimbóit gyulladások kezelésére alkalmazzák, virágából pedig lekvárt is főznek.
A pitypangként emlegetett gyermekláncfű (Taraxacum officinale) bőségesen tartalmaz A-, B-, C- és D-vitamint, emellett remek kalciumforrás. Megtalálható benne inulin, ami a jótékony bélbaktériumok számára élelmet jelentő prebiotikum, továbbá keserűanyagok és ásványi sók, amelyek a gyermekláncfű emésztést fokozó tulajdonságáért felelősek. Triperténjei révén gyulladáscsökkentő, enyhe antibiotikus hatással is bír. A Journal of Oncology szaklapban megjelentek szerint a levelek vizes kivonata gátolja az emlőrák növekedését és a prosztatarák terjedését. Összetevői támogatják a nyirokrendszert, és immunrendszert, a benne lévő hatóanyagok megnöveli a falósejtek hatékonyságát.
Antioxidánsai, mindenekelőtt a C-vitamin és a bioflavonoidok közé sorolt luteolin révén a gyermekláncfű megköti a rákot, gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket, továbbá a bőr és a sejtek öregedését okozó szabad gyököket. A luteolin mindemellett a rákos sejtek szaporodását is akadályozza.
A gyermekláncfű gyökere kiváló méregtelenítő, segítségével a mérgek nagyobb mennyiségben távoznak a szervezetből a széklettel.
A gyermekláncfű fogyasztása az emésztésben közreműködő mirigyek működését is serkenti, valamint szabályozza az emésztőrendszer izomzatát, rostjai könnyebbé és alaposabbá teszik a székletürítést, enyhén hashajtó hatású. Rostjai fokozzák a béltisztítást, megszabadítják a bélrendszert a méreganyagoktól és a káros lerakódásoktól, a bélmozgás normalizálásával megszüntetik a székrekedést és a hasmenést, közreműködnek a vastagbélrák megelőzésében.
Mivel a gyermekláncfű gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír, májproblémák, májgyulladás, sárgaság, májzsugor és epekő esetén egyaránt eredményesen használható.
Fokozza a máj működését, valamint elősegíti az epeáramlást, ezáltal javítja az emésztést, csökkenti az emésztőrendszeri problémák kialakulásának kockázatát.
Azáltal, hogy a gyermekláncfű beállítja az epetermelés, továbbá eltávolítja a felesleges epét, és védi a májat, a sárgaság megszüntetéséhez is segít.
Mivel kitakarítja a bélrendszert, és helyreállítja az emésztést, a fogyókúrák sikeréhez is hozzájárul.
Fogyasztása megnyugtatja a gyulladt, irritált bélrendszert is, enyhíti a reflux és az irritábilis bél szindróma tüneteit, védi az emésztőrendszer nyálkahártyáját.
Foglaljuk össze a gyermekláncfű alkalmazási területeit:
A gyermekláncfű szinte minden része használható. Az olajban eltett virágbimbóit gyulladások kezelésére alkalmazzák, szárított gyökeréből, szárából és leveleiből teát készítenek, fertőtlenítő hatású nedve külsőleg alkalmazva gyorsítja a bakteriális és gombás bőrfertőzések gyógyulását. A növény virágját is hasznosítják, finom lekvár főzhető belőle, friss leveleit pedig salátákhoz keverik.
Teakészítéshez a nagyjából 1 evőkanál apróra vágott gyökeret forrázzunk le 1,5 dl forró vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. A teát naponta 3 alkalommal, az étkezések előtt fogyasszuk, így biztosak lehetünk benne, hogy az anyagcserénk magasabb fokozatra kapcsol, miközben a pitypang vízhajtó, méregtelenítő hatása is érvényesül. Ennek köszönhetően hamarabb mozdul a mérleg nyelve abba az irányba, amerre mi szeretnénk.
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20673058
https://www.gyogynoveny-volgy.com/meregtelenito-gyogynovenyek/gyermeklancfu
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/