Sokan féltik a bőrünket az UV sugárzástól, de az egészséges barnaságról nem szeretnének lemondani. Nekik találták ki a szénhidrátokkal való barnulást, azaz az önbarnító krémet. Sok tévhit kering róla, de tényleg vannak veszélyei? És mi az a Barbie-drogként emlegetett önbarnító injekció?
Az önbarnító krémekben hatóanyaga a dihidroxi-aceton, ami egy édes, cukorszerű anyag, amely kémiai reakció útján során kapcsolódik a felhám szarurétegének fehérjerészecskéihez, és barnító hatást idéz elő. Ezt a jelenséget ismerhetjük a konyhából: a Maillard reakció barna színt és speciális aromát kölcsönöz a sültnek, a kenyérnek, a kávénak és a sült krumplinak. Ennek oka, hogy magas hőmérsékleten a cukormolekulák és a fehérjék reagálnak egymással, így barna színanyagok és aromaanyagok keletkeznek. A megfelelő önbarnító krémekben néha egy hasonló anyaggal, az eritrulózzal kombinálva fordul elő, amely vörösesre színezi a bőrt. A dihidroxi-acetont a szervezetünk is előállítja, és nem mérgező. Az önbarnító csak akkor válik veszélyessé, ha napon tároljuk, mert felszabadul benne az az amúgy kis mennyiségben benne lévő mérgező és allergén formaldehid.
Nap nélküli barnulást ígér az interneten sokat dicsért anyag, egy melatonan nevű fehérje, a mi melanocitáinkat serkentő melatoninhormonunk szintetikus változata. A Barbie-drogként ismert illegális, folyékony anyagot házilag beadható injekcióként árulják, nemcsak barnaságot ígérve, de a szexuális vágy fokozódását és szép karcsú testet is. Ez úgy hangzik, mint valami happy end, de korántsem az. Amit beszerzünk vele az a hányás, a vérnyomás növekedése, hirtelen erekciók, váratlanul fellépő ásítási és nyújtózkodási kényszerszer, anyajegyek kialakulása és rákos elfajulása.
Ha szép barnás bőrt szeretnénk, együnk béta-karotinban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket. Ez az antioxidáns nemcsak segíti a barnulást, de csökkenti a káros sugarak okozta bőrtüneteket. Fogyasszunk tehát bőségesen sárga, narancssárga és piros gyümölcsöket, valamint zöld levelű zöldségeket, ezek tartalmazzák ugyanis a legtöbb karotinoidot. Ha sok béta-karotint veszünk magunkhoz, akkor kissé sárgás, narancsszínű lehet a bőrünk, de ez csak átmeneti állapot.
Forrás:
Yeal Adler: Bőrügyek – Minden, amit ez egyik legérzékenyebb szervünkről tudni érdemes