Ránctalan homlok, szarkaláb nélküli szemek, megemelkedett szemöldök: többek között ezek a befecskendezett botox hatásai. Azonban a botulinum toxint, a ráncok megszüntetésén kívül, terápiás céllal is alkalmazzák.
A botox, a természetben előforduló Clostridium botulinum baktérium által termelt neurotoxin, ami képes arra, hogy hogy célzottan idézze elő el a mimikai izmok helyi bénulását, miután blokkolja az ideg-izom közötti ingerületátvitelt. A bőrgyógyászok gyakran használják a két szemöldök közötti „haragos ránc” megszüntetésére, a homlok ránctlanítására, szarkalábak ellen, és a túlságosan feszes, ezért az állon besüppedéseket okozó állizom ellazítására. Yael Adler bőrgyógyász, a Bőrügyek című könyv szerzője maga is előszeretettel alkalmazza, azonban odafigyel arra, hogy a páciensei arcát ne botoxozza merevre. Könyvében ennek az idegméregnek a gyógyászati célú felhasználását is bemutatja.
Bárhol, ahol az izmok görcsbe rándulhatnak, vagy túl nagy aktivitásukkal problémát okozhatnak, jó hasznát vehetjük a botoxnak. Neurológusok például a tenziós fejfájás ellen alkalmazzák, amit egy erősen megfeszülő izom idéz elő. A fogorvosok is bevetik, hogy a nagy és erős rágóizmok elernyedjenek, és megszűnjön a fogcsikorgatás. Az urológusok ugyancsak kihasználják a botox hatásait, a túlműködő húgyhólyagot kezelik vele, míg a nőgyógyászok a hüvelygörcsöket. Ha valaki állandóan izzad, számára is megoldást jelenthet a kéz, a láb és hónalj területére beadott injekció. Ilyenkor az irhában verejtékmirigyeket aktiváló acetil-kolin nevű ingerületátvivő anyagot blokkolja, így hónapokra megszűnik a verejtékezés. Az ortopédiában a teniszkönyök kezelésére, míg a proktológiában a végbélnyílás bőrének fájdalmas berepedéseinél hívják segítségül. A kancsalság, a szemgörcsök, és a szülés közben fellépő oxigénhiány következtében fellépő görcsös bénulás szintén kezelhető vele. A botox hatására az izmok elernyednek, úgyhogy a gyógytorna is könnyebbé válik.
A pszichoterápia során a botulinum toxint a két szemöldök közötti, dühös nézést előidéző ráncba fecskendezik be. „Ha a haragráncot megfosztjuk attól a képességétől, hogy haragos legyen, az agy azt gondolja: Ó, de szuper, nincs semmi ok a bosszúságra, megint boldog lehetek! Ezt a hatást saját magunkon is megfigyelhetjük. Aki annak ellenére, hogy semmi kedve hozzá, intenzívem mosolyog, végül jobban fogja érezni magát”- magyarázza dr. Adler, aki azt is hozzáteszi, hogy az érzések befolyásolják a mimikát, a mimika befolyásolja az érzéseket.
A botox hatásai tehát messze túlmutatnak azon, hogy elsimítják a ráncokat, ám a költséges mivolta miatt, nem mindenki engedheti meg magának.
Forrás:
Yeal Adler: Bőrügyek – Minden, amit ez egyik legérzékenyebb szervünkről tudni érdemes