A zöldségnap a méregtelenítésnek egy viszonylag egyszerű módja, mely elsősorban azok számára ajánlott, akiket munkájuk vagy az otthoni teendők annyira leterhelnek, hogy félnek egy kimerítő, hosszú távú méregtelenítő kúrába belevágni, de törekednek az egészséges életmódra. Ez a módszer nem más, mint a heti egy zöldségnap beiktatása.
A zöldségnap akár 1 napos tisztítókúrának is nevezhető. Rövid, de hatékony, segítségével rövid idő alatt rengeteg rost kerül a szervezetbe, és teljes mértékben tehermentesítve van az emésztőrendszer. Tulajdonképpen egy mini méregtelenítő kúra, aminek köszönhetően a testünk kitisztul, az anyagcserénk felgyorsul, ami beindítja a fogyást, nem mellesleg nélkülözhetetlen tápanyagokkal töltjük fel szervezetünket. Minimális előkészületet igényel, felfrissít, energiát ad, vagy akár kedvet csinál egy méregtelenítő hétvégéhez. Ahhoz viszont túl rövid időszak, hogy bárki legyengüljön tőle, esetleg bármilyen nehézséggel kelljen megküzdenie.
Nyilvánvalóan ez a módszer akkor a leghatékonyabb, ha hónapokon át hetente egyszer beiktatjuk a zöldségnapot, ám egészségünk szempontjából megtérül. Az eredmény sem lesz hirtelen látványos, de jó megoldás akár kezdő méregtelenítők számára is.
A legjobb, ha a zöldségnapra kiválasztunk egy, de maximum két-háromféle friss zöldséget, amit legjobban szeretünk és abból bármilyen mennyiséget megehetünk.
A spenót az egyik legjobb tisztító hatású zöldségféle. Megszünteti a székrekedést, segít regenerálni az emésztőtraktus nyálkahártyáját.
A sárgarépa elősegíti az emésztést, tisztítja a bőrt és javítja a látást, ráadásul magas béta-karotin tartalmánál fogva remek antioxidáns. Az uborka természetes vízhajtó, a húgysav kihajtásával enyhíti a reumás panaszokat. Fogyasztása áldásos a cukorbetegeknek, hiszen a héjában található hatóanyagok ösztönzik a hasnyálmirigy működését, így szabályozzák a vércukorszintet.
A káposzta fokozza a bélgáz termelést, mivel lebontja a bélben rothadó anyagokat, míg a zeller erősen lúgos kémhatása révén kihajtja a szövetekben felhalmozódott salakanyagokat, ugyanakkor a káliumtartalma megfelelő egyensúlyban tartja a szervezet vízháztartását.
A cékla rostjai révén „kefeként” tisztítja ki a bélrendszerből a lerakódott salakanyagokat és toxinokat, de a májból és a vesékből is segít eltávolítani a mérgeket. Mivel béltisztító és székletlazító, aranyér és szorulás esetén is kifejezetten ajánlott, ráadásul a cékla parazitaellenes.
A zöldségnap során természetesen zöldséglevet is ihatunk, de nagyon fontos, hogy legalább 2 liter folyadékot fogyasszunk, ás az sem gond, ha ennél többre sikeredik. Fontos, hogy a kávét, a szénsavas üdítőket és az alkoholt erre a 24 órára teljesen mellőzük, ugyanez vonatkozik a dohányzásra is. Az egészséges életmódba egyébként sem
Édes, lédús és valóságos gyógyszer. Nyugodtan egyen annyi körtét, amennyit csak tud: amellett, hogy tisztít, szervezetünk számára valóságos csoda, hiszen méregtelenítésre és salaktalanításra is kiváló. Tudja meg, mi a körte egészségre gyakorolt hatása.
Magas vitamin- és ásványianyag-tartalma mellett az egyik legerősebb méregtelenítő gyümölcs a körte. Fogyasztása nemcsak ízlelőbimbóinknak, de immunrendszerünknek is kedvez. Ásványi anyag, jód, foszfor, kálium, kalcium, magnézium és vas tartalma miatt kiváló energiaforrás, magas B- és C-vitamintartalma remek immunerősítővé teszi.
A körte különösen értékes a savközömbösítő és vértisztító hatása miatt. Lúgosító tulajdonsága révén a reuma, a köszvény, a vesebetegségek és az érszűkület gyógyításában kitűnő segítséget nyújthat: lúgosító tulajdonsága következtében helyreállítja a szervezet húgysavszintjét és oldja a savkristályokat.
3-8 napig, kúraszerűen fogyasztva jótékony hatását garantáltan érezni fogjuk. A megfelelő folyadékbevitelre azonban minden esetben ügyeljünk.
Szintén a lúgosító hatásának köszönhetően a gyulladásokra is jótékonyan hat: a frissen préselt körtelé enyhülést hoz a hurutos gyomornak és gyógyítja azt.
A körte székrekedés ellen is kiváló. Megemészthetetlen szénhidrátként a körte pektinje ugyanis fontos szerepet tölt be az emésztési folyamatokban és a zsírok felszívódásában, zselésítő tulajdonságának hála, alkalmazható emésztési zavarok, különösképpen a székrekedés ellen, hiszen felgyorsítja az anyagcserét, így a táplálék gyorsabban áthalad a bélrendszeren. A pektin emellett táplálékul szolgál a vastagbélben található probiotikus baktériumok számára, támogatva ezzel a bélflóra egyensúlyának fennmaradását. A körte fogyasztásával hatásosan szállhatunk szembe a bélhurut tüneteivel is.
A gyermekláncfüvet a legtöbben ismerik, ám azt nem mindenki tudja, hogy ez a sokszor gyomnak hitt növény számos gyógyhatással rendelkezik, többek között kiváló méregtelenítő.
A gyermekláncfű bőségesen tartalmaz A-, B-, C- és D-vitamint, emellett remek kalciumforrás. Megtalálható benne inulin, ami a jótékony bélbaktériumok számára élelmet jelentő prebiotikum. Emellett keserűanyagokban és ásványi sókban gazdag, amelyek a gyermekláncfű emésztést fokozó tulajdonságáért felelősek. Triperténjei révén gyulladáscsökkentő, enyhe antibiotikus hatással bír.
via GIPHY
A gyermekláncfű gyökere kiváló méregtelenítő, segítségével a mérgek nagyobb mennyiségben távoznak a szervezetből a széklettel. A gyermekláncfű fogyasztása az emésztésben közreműködő mirigyek működését is serkenti, valamint szabályozza a bélmozgást, könnyebbé és alaposabbá teszi a székletürítést, enyhén hashajtó hatású. Rostjai fokozzák a béltisztítást, megszabadítják a bélrendszert a méreganyagoktól és a káros lerakódásoktól. A bélmozgás normalizálásával megszüntetik a székrekedést és a hasmenést, közreműködnek a vastagbélrák megelőzésében.
Mivel a gyermekláncfű remek gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, májproblémák, májgyulladás, sárgaság, májzsugor és epekő esetén egyaránt eredményesen használható.
Fokozza a máj működését, elősegíti az epeáramlást, így javítja az emésztést, csökkenti az emésztőrendszeri problémák kialakulását.
Miután helyreállítja az emésztést, a fogyókúrák sikeréhez is hozzájárul. Fogyasztása megnyugtatja a gyulladt, irritált bélrendszert is, enyhíti a reflux és az irritábilis bél szindróma tüneteit, védi az emésztőrendszer nyálkahártyáját.
A gyermekláncfű szinte minden része alkalmazható. Friss leveleit salátákhoz, az olajban eltett virágbimbóit gyulladások kezelésére alkalmazzák, szárított gyökeréből, szárából és leveleiből pedig teát készítenek. A gyermekláncfű virágját is hasznosítják, finom lekvár főzhető belőle.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20673058