head

Gyomorsavtúltengés: önnek is pokollá teszi az életét?

gyomorsavtúltengés
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

A gyomorsavtúltengés nem csak kellemetlen gyomorégéssel jár, hanem olyan tünetekkel is, amik alaposan megkeseríthetik az életünket. Némi odafigyeléssel azonban ezek minimálisra csökkenthetők, sőt, végleg megszabadulhatunk tőlük.

Rossz közérzetettel párosul

Gyomorsavtúltengést a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag a nehéz és zsíros ételek, illetve a kávé és az alkohol okozhatnak, a dohányzásnak, sőt egyes gyógyszereknek, de a szervezet elsavasodásának is tulajdonítható a megjelenése. A stresszes életmód, a kapkodó evés, sőt a tartósítószerek és adalékanyagok is növelik az esélyét annak, hogy a nyelőcsőégéssel, görcsökkel, erőteljes gázképződéssel, hányással és hidegrázással is társuló gyomorsavtúltengés bennünket is utolér. A krónikussá váló tünetek, az állandó rossz közérzet sokakat mentálisan is megvisel, vannak, akik elkerülik a kiadós étkezéssel járó családi és baráti összejöveteleket.

A gyomorsav nem ellenség

A gyomorsavnak nélkülözhetetlen a szerepe a szervezetünkben, hiszen védelmet jelent seregnyi kórokozó ellen, ráadásul aktiválja a gyomorban termelődő emésztőenzimeket, sőt, több ásványi anyag és nyomelem felszívódását is könnyebbé teszi. Problémát csak akkor okoz, ha túl sok termelődik belőle, vagy ha a gyomorszájon keresztül visszajut a nyelőcsőbe, a légutakba és a szájüregbe, ahol irritálja azt. Sokan ilyenkor a vény nélkül is kapható savlekötőkhöz nyúlnak, ám ezek nincsenek tisztában azzal, hogy ezek használata számos mellékhatással jár, többek között székrekedéssel, fejfájással és ízületi fájdalommal. A gyógyszerszedés előtt nagyon fontos a kiváltó okokat tisztázni, hiszen előfordulhat, hogy nem valamilyen betegség okozza, egyszerű életmódváltással elmúlik a gyomorsavtúltengés.

Gyomorbarát tippek

Gyomorsav túltengés esetén messziről kerüljük el az alkoholt, a felfúvódást is okozó szénsavas italokat, tegyük le a cigarettát, és csökkentsük a koffein bevitelt. Iktassuk ki az étrendünkből a savanyú zöldségeket és gyümölcsöket, a cukrokat, a csokoládét, a nátriummal és csípős fűszerekkel teli kolbászt, a pácolt húsokról már nem is beszélve. Ne fogyasszunk kész- vagy félkész ételeket, mert a hozzájuk adott adalékanyagok nem csak gyomorsavtúltengést okoznak, de felborítják a bélflóra egyensúlyát, ráadásul irritálják a gyomornyálkahártyát. Étkezéskor rágjuk meg alaposan a falatokat, hiszen a nagyobb darabok sokáig tartózkodnak a gyomorban, több gyomorsav szükséges a megemésztésükhöz. Kerüljük a zsíros ételeket, a túlevést. Gyomorsavtúltengés ellen segít a natúr sovány joghurt (nem a színezékkel és cukorral készült „gyümölcsjoghurt"), a szárnyasok és fehér húsok. A gyomorvédő ételek közé tartozik a banán, a brokkoli, a spenót, a cukkini és a répa, a főtt burgonya és a rizs úgyszintén, de még számos olyan élelmiszer létezik, amelyek gyulladáscsökkentő hatással bírnak. A gyomorsavtúltengés enyhítésére igyunk meg egy jókora pohár vizet, gyógynövényből (például kamillából) készített teát.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!