A sokakat kínzó gyomorsavtúltengést elsősorban a nem megfelelő táplálkozás váltja ki. Éppen ezért, a megszüntetésében az étrendváltás kap főszerepet, ehhez ráadásul elegendő néhány egyszerű szabályt betartanunk.
A gyomorsav túltengés kialakulása összefüggésbe hozható gyomorhuruttal, a gyomorfekéllyel és a nyombélfekéllyel – utóbbira akkor gyanakodhatunk, ha a gyomorsav inkább éjjel okoz panaszokat – általában azonban a helytelen táplálkozás következménye. Különösen veszélyesek a zsíros, nehéz és erősen fűszeres ételek, valamint a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás. Ezen kívül, a gyomorsav túltengést egyes gyógyszerek, például az aszpirin gyakori szedése, és az egyszerű túlevés is kiválthatja.
A túlzott gyomorsavtermelés miatt gyomorégés, hasfájás, hidegrázás és fokozott gázképződés alakul ki, amikor a reflux eredményeképpen, a sav bekerül a nyelőcsőbe, a maró érzés mellett gyakran hányinger is kínozza a beteget. A folyamatos panaszok a kedélyállapotot is befolyásolják, a gyomorsav túltermelés együtt jár a rossz közérzettel és a fáradékonységgal.
Együnk naponta többször, de kisebb adagokat, hagyjunk elegendő időt az étkezésekre: ha kapkodva eszünk és a falatokat nem rágjuk meg alaposan, biztosak lehetünk abban, hogy fokozódni fog a gyomorsavtermelésünk. Részesítsük előnyben a kétszersülteket, a teljes kiőrlésű gabonákból készült pékárúkat, a rizst, a főtt tojást, a gyümölcsöket, a párolt zöldségeket, a sovány tejet, az erjesztetlen tejtermékeket, a halat és a grillezett fehér húsokat. Kifejezetten jót tesz az Aloe vera, a friss citromlé, a ginszeng, a kömény és a gyermekláncfű, utóbbiakból teát is főzhetünk.
Elkerülhetjük, illetve enyhíthetjük a gyomorsav túltengést azzal, ha száműzzük étrendünkből a zsíros ételeket, az erős fűszerezést, a nehéz önteteket, valamint csökkentjük a hüvelyesek és az édességek – beleértve a csokoládé – fogyasztását.