A cöliákiában szenvedők száma világszerte növekvőben van, mivel nem gyógyítható, rendkívül fontos, hogy az érintettek megismerjék és elfogadják a betegségüket, illetve képesek legyenek vele együtt élni. Lássuk, mire érdemes odafigyelni!
A cöliákia, más néven lisztérzékenység eredete napjainkban sem teljesen tisztázott, egyeseknél a genetikai hajlam okozhatja, másoknál autoimmun betegség gyanúja merül fel a hátterében, másoknál a stressz. Kiváltója, az elsősorban gabonafélékben megtalálható fehérje komplex egyik alkotóeleme, a gliadin, ami károsítja a vékonybél bolyhait. Miután az elégtelenül működő emésztőrendszer képtelen lebontani a gliadint, kóros immunválasz alakul ki, ennek következtében a szervezet védekező rendszere saját maga ellen fordul.
Cöliákia esetén a vékonybél nyálkahártyáját érintő gyulladás és emésztési zavarok jelentkezhetnek, de sűrűn fordul elő hasmenés, székrekedés, illetve alhasi fájdalom. Emellett puffadás, ízületi fájdalmak, végtagzsibbadás, fejfájás, koncentrációs problémák, fáradékonyság jellemezheti a cöliákiát, de olykor ekcémára emlékeztető foltok tűnnek fel. Mivel a cölikália esetén folyamatosan csökken a tápanyagok felszívódásában fontos szerepet játszó bélbolyhok mérete, ezek lassan teljesen ellaposodhatnak, elhalhatnak. Mivel cöliákia tünetek egy része általános, sokszor emlékeztet a gabonaallergiára, illetve az irritáblis bél szindróma (IBS), valamint a Crohn-betegség miatt kialakuló tünetekhez, nehéz egyértelműen kijelenteni, hogy valóban cöliákiáról van-e szó.
A cöliákia nem gyógyítható, azonban megfelelő étrenddel fenntartható a tünetmentesség. Kimagaslóan fontos, hogy jelentősen csökkentsük, illetve teljesen mellőzzük asztalunkról a gluténtartalmú élelmiszereket, a tiltott gabonaféléket - búza, árpa, rozs, korpa, maláta -, a feldolgozott készítményeket, például a pékárukat, tésztákat, süteményeket, kekszeket, illetve a panírozott húsokat, szalámikat és kolbászféléket. A cöliákiában szenvedők bánjanak csínján az aszalt gyümölcsökkel, mivel a szárítás folyamatát sokszor gabonafélékkel gyorsít fel, de több alkoholos ital alapanyaga között is megtalálható a glutén, mint például a sör.
A cöliákiás étrend követésekor a gluténtartalmú gabonákat kiválthatjuk rizzsel, kukoricával, hajdinával, maniókával, a belőlük nyert liszttel süthetünk gluténmentes kenyeret, készíthetünk belőle tésztákat, süteményeket. Cöliákiás betegként sem kell elfelejtenünk a mézet, a lekvárt, a burgonyát, a tojást, a burgonyát, továbbá a kölest, sárgaborsót. A napraforgómag, szentjánoskenyér-mag és tökmag alapú táplálékok szintén engedélyezettek, de nyugodtan fogyaszthatók a tejtermékek, a zöldségek, gyümölcsök, húsok és halak is. Remek gabonapótló a quinoa. Rosttartalmánál fogva a könnyen emészthető, beiktatható a diétákba, fogyókúrákba, eltelít, szinten tartja a vércukorszintet.
Jó, ha tudjuk, hogy súlyosbíthatják a cöliákia tüneteit az adalékanyagokkal készült élelmiszerek, főként a sűrítőanyagok, a sütőpor és a savanyúságot szabályozó anyagokról, miután ezek is tartalmazhatnak glutént! Vásárlás során mindig alaposan nézz9ük meg a termék címkéjét, amin kötelező feltüntetni a gluténtartalmú összetevőket, de azt is, ha glutént feldolgozó üzemben készült.