Gyakran feszült és ideges, nem képes ellazulni? Szerencsére létezik számos esszenciális illóolaj szorongás ellen.
Az aromaterápia lényege, az illóolajok belélegzése a közérzet javítása érdekében. Az egyik elmélet szerint, az illóolajokban lévő vegyületek az orrban, az illatreceptorok stimulálásával üzeneteket küldenek az idegrendszernek. Úgy gondolják, hogy hatással vannak a szervezet kémiai és energetikai rendszereire. Emiatt, az aromaterápiát gyakran használják a szorongás és a stressz enyhítésére.
Figyeljen rá, hogy csak olyan terápiás minőségű olajokat használjon, amelyek nem tartalmaznak szintetikus összetevőket.
Az illóolajokat hordozóolajjal (bázisolaj) kell hígítani, mielőtt a bőrre kerülnének, ami csökkenti az irritáció kockázatát. Felnőttek esetében 15 csepp illóolajat 30 milliliter hordozóolajjal kell hígítani. Gyermekekét sokkal jobban hígítjuk, 3-6 csepp illóolajat 30 milliliter hordozóolajjal kell elkeverni. Népszerű hordozóolaj a mandula-, a kókusz- és a jojobaolaj.
Az illóolajokat soha nem szabad lenyelni, annak ellenére, hogy az interneten akadnak erre való utalások. Minden illóolaj nagyon különböző, és mérgező is lehet.
Olvasson tovább, és tudjon meg többet, hogy melyik a legjobb illóolaj szorongás ellen.
A macskagyökeret ősidők óta használják. Olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek elősegítik az alvást, és lecsillapítják az idegeket. Enyhe nyugtató hatása van.
Használat: adjunk hozzá néhány csepp valerianaolajat egy aromaterápiás diffúzorhoz, és lélegezzük be. A valeriana álmosságot okozhat.
A jatamansi ugyanabba a növénycsaládba tartozik, mint a valeriana. Az ayurvédikus orvostudományban az elme megnyugtatására, és az alvás elősegítésére használják. Egy 2008-ban egereken elvégzett vizsgálat szerint, a jatamansi enyhítheti a depressziót, mivel fokozza a központi idegrendszer fő gátló transzmittere, a GABA, valamint az adrenalin anyagcserében fontos szerepet játszó MAO receptorok működését az agyban.
Használat: masszírozza be a higított jatamansiolajat a halántékára vagy a homlokára.
A levendula az egyik legnépszerűbb aromaterápiás olaj. Egy 2012-es kutatás szerint a levendula aromaterápiás alkalmazása nyugtatja a limbikus rendszert, amely az érzelmeket szabályozza.
Használat: élvezze a pihentető levendula fürdőt, tegyen több csepp levendulaolajat egy teáskanál bázisolajba, vagy kombinálja nem illatos fürdőzselével. A keveréket öntse a meleg fürdővízbe.
A jázminolaj csodás virágillatú. Egy 2013-as tanulmány szerint, a jázminolaj belélegzése elősegítheti a jó közérzet és a romantikus érzések kialakulását. Ellentétben a többi szorongás ellen használt illóolajjal, úgy gondolják, hogy a jázminolaj anélkül nyugtatja az idegrendszert, hogy álmosságot okozna.
Használat: Lélegezze be a jázminolajat közvetlenül a palackból, vagy hagyja, hogy az illat betöltse a szobát egy diffúzoron keresztül.
A szent bazsalikom, más néven tulsi, nem egyenlő azzal a bazsalikommal, amit ételkészítéshez használnak, de ugyanabból a családból származik. Eugenolt tartalmaz, amely menta aromát ad. Egy 2014-es kutatás szerint, a szent bazsalikom adaptogén gyógynövény, és ígéretesen alkalmazható a fizikai és szellemi stressz kezelésében.
Használat: A szent bazsalikomban lévő eugenol erős illatú. Adjunk belőle néhány cseppet egy aromaterápiás diffúzorhoz, várjuk meg, amíg betölti a szoba levegőjét és lélegezzük be.
Az édes bazsalikom illóolaj ugyanabból a gyógynövényből származik, amit a marinara szósz készítéséhez használnak. Aromaterápiás alkalmazása segít megnyugtatni az idegeket, és enyhíti a stresszt.
Egy egereken végzett, 2015-ös tanulmány szerint, az édes bazsalikomolaj fenol vegyületei enyhítették a szorongást.
Használat: Adjunk hozzá néhány csepp édes bazsalikomolajat egy szobai diffúzorhoz, lélegezzük be inhalátor csövön keresztül.
A bergamottolajat a bergamottnarancs héjából sajtolják ki, élénkítő citrusillatú. Egy 2015-ös tanulmány szerint, mind az állatokon, mind az embereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a bergamott segít enyhíteni a szorongást, és javítja a hangulatot.
Használat: Helyezzen néhány csepp bergamottolajat egy pamutgolyóra vagy zsebkendőre. Lélegezze be 2-3 alkalommal, hogy enyhítse a szorongást.
A helyileg alkalmazott bergamott növelheti a napérzékenységet!
A rózsa illóolajat rózsasziromból nyerik. Varázslatos virágillatával elkápráztatja az érzékeket.
Egy 2014-es tanulmány szerint, a rózsás aromaterápiás lábfürdő segítségével terhes nők szorongása csökkenhet.
Használat: Áztassa le a lábát meleg vízzel és hígított rózsa illóolajjal megtöltött kádba vagy lavórba. Rózsaolajat kedvenc illatmentes hidratálójához vagy shea vajhoz is hozzáadhat, és bemasszírozhatja vele a bőrét.
A vetiver kevésbé ismert, mint más illóolajok, de nem kevésbé hatékony. A vetiverolaj az Indiában élő füves vetiver növényből származik. Édes, földes illatú, és afrodiziákumként használják.
Egy patkányokon végzett, 2015-ös tanulmány szerint, a vetiver szorongásgátló képessége hasonló a diazepám tartalmú gyógyszerekéhez (nyugtatók).
Használat: Élvezze a pihentető masszázst hígított vetiver olajjal, vagy adja hozzá a diffúzorhoz.
Az aromaterápiában virágillatú ylang- ylangot használnak a relaxáció elősegítésére. Egy 2006-os tanulmány szerint, az ylang-ylang, a levendula és a bergamott keverékének belélegzése csökkentette a stressz és a szorongás szintjét, a vérnyomást, a szívfrekvenciát és a szérum kortizol szintjét.
Használat: A hígított ylang-ylangot a bőrre kell felvinni, vagy hozzáadni egy szobai diffúzorhoz.
A tömjénolaj a Boswellia Serrata (indiai tömjénfa) gyantájából készül és édes, pézsmához hasonló aromája van. Szorongás oldására használatos. Egy 2008-as tanulmány szerint, az aromaterápiás kézmasszázs, amely tömjén, levendula és bergamott keverékét használja, oldotta a szorongást, a depressziót és a fájdalmat a végstádiumú rákos betegeknél.
Használat: Masszírozza a hígított töömjénolajat a kezére vagy a lábára, illetve adja a diffúzorhoz.
A kamilla jól ismert pihentető és nyugtató tulajdonságairól, illetve bódító illatáról. Nincs sok kutatás a kamilla illóolajával a szorongásoldó hatásával kapcsolatban, azonban kimutatták, hogy a kamillaolaj előnyös lehet az enyhe, vagy közepes mértékű, általános szorongásos zavarok esetén.
Használat: Masszírozza a hígított kamillaolajat a bőrébe, vagy adja hozzá meleg fürdőhöz.
A muskotályzsálya különbözik a húsok töltelékéhez használt orvosi zsályától. Fás, gyógynövényes szaga van. Nyugtató képességei mellett afrodiziákumként is alkalmazzák.
Egy 2015-ös szisztematikus vizsgálat szerint, a muskotályzsálya enyhítheti a feszültséget, és segítheti a kortizolszint (stresszhormon) szabályozását a nőknél. A magas kortizolszint növelheti a szorongás és a depresszió kockázatát.
Használat: lélegezze be a zsályaolajat közvetlenül, ha szorong, vagy masszírozza be a higított olajat a bőrbe.
A pacsulit az ajurvédikus gyógyászatban a szorongás, a stressz és a depresszió enyhítésére használják. Gyakran kombinálják más illóolajokkal, például levendulával. Úgy gondolják, hogy elősegíti a nyugalmat és a pihenést, bár a legtöbb bizonyíték nem hiteles.
Használat: a szorongás enyhítésére, lélegezze be közvetlenül a pacsuliolajat, adja hozzá a meleg fürdőhöz, vagy tegye szobai diffúzorba.
Az olajat az egész növényből vízgőz-desztillációval nyerik. Egy 2015-ös, nőkkel végzett vizsgálat szerint, a gerániumolaj belélegzése hatékonyan csökkentette a szorongást a vajúdás első szakaszában, és segíthet a diasztolés vérnyomás csökkentésében is.
Használat: tegyen néhány csepp gerániumolajat egy pamutlabdára, és tartsa az orra alá.
A citromfű friss aromával rendelkezik. Aromaterápiában nyugtató, regeneráló hatása van. Az esetleges szorongás miatt, a citromfű belélegzésével kapcsolatos legtöbb sikertörténet azonban anekdotikus. Egy 2011-es tanulmány szerint, a citromfű kapszulák alkalmazása oldja az enyhe vagy közepes szorongást, és javíthatja az alvást.
Használat: a citromfűolajat adjuk hozzá diffúzorhoz , vagy lélegezzük be közvetlenül.
A majoránna az idegességet és a szorongást is enyhíti, emellett jó fejfájás ellen, ami a szorongás egyik gyakori tünete. Kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésre a majoránna szorongáscsökkentő hatásával kapcsolatban, a népi gyógyászatban viszont régóta használják.
Használat: hígítsuk bázisolajjal, és dörzsöljük a halántékra, vagy cseppentsük a csuklóra. Szobai diffúzorhoz is adható.
Leginkább fűszernövényként ismert. Az édeskömény aroma sok szorongásos mellékhatás, például az emésztési problémák kezelésére szolgál.
Egy 2017-es tanulmány szerint, az édeskömény-kiegészítők segítettek a menopauza mellékhatásai, például a szorongás, az alvási problémák és a depresszió esetén is. Nem világos, hogy az édeskömény belélegzése ilyen hatású lenne, de érdemes lehet megpróbálni.
Használat: hígítsuk fel az édesköményolajat egy meleg fürdőbe, hogy segítsen ellazítani a testet és az elmét.
Mivel az illóolajok allergiás reakciót okozhatnak fontos, hogy használat előtt egy kis felületen végezzen allergiavizsgálatot.
Helyezzen néhány csepp higított illóolajat a csuklójára vagy a könyökére, és fedje le egy kötéssel. Ellenőrizze a területet 24 órán belül. Ha bőrpír, bőrkiütés vagy viszketés tapasztalható, az olaj nem biztonságos a bőrön való használathoz.
Az illóolajok nem biztonságosak mindenki számára. Ha terhes, ha szoptat vagy valamilyen egészségügyi problémával küzd, konzultáljon az orvosával.
Ne feledje: nem minden illóolaj egyforma, ezért csak biztonságos forrásból szabad megvásárolni őket.
Bár a kutatások kimutatták, hogy az aromaterápia segíthet a szorongás enyhítésében, nem helyettesítheti az orvosi kezelést. Ha stresszes napja van a munkahelyén, vagy ideges, mert fontos találkozóra készül, az aromaterápia az, amire szüksége van.
Krónikus szorongás esetén, ami zavarja a napi tevékenységek elvégzésében, forduljon orvoshoz vagy mentálhigiénés szakemberhez.
Forrás:
https://www.healthline.com/health/anxiety/essential-oils-for-anxiety#takeaway