Annak érdekében, hogy az élelmiszerek megfelelő állagúak legyenek, illetve megtartsák eredeti, vagy a vásárlók számára elfogadott és elvárt formájukat a gyártók különféle adalékanyagokat alkalmaznak. A stabilizátorok, sűrítőanyagok, zselésítő anyagok és emulgeálószerek elsődleges feladata, hogy alaktartóvá, valamint a látvány szempontjából is vonzóvá tegyék az ételeket.
Mint a legtöbb élelmiszeradalék, a sűrítőanyagok, stabilizátorok, zselésítő anyagok és emulgeálószerek is lehetnek természetes, vagy mesterséges eredetűek. Felhasználási területük rendkívül széles alkalmazásuk számos esetben valóban indokolt. Ilyen a fagylaltkészítés, amikor a sűrítő adalék arra szolgál, hogy megakadályozza a termék kikristályosodását. Szintén nélkülözhetetlenek a vajak és a margarinok előállítása során.
Persze leginkább azért alkalmazzák ezeket az adalékanyagokat, mert segítségükkel könnyedén „kifelejthetik” a végtermékből azokat az összetevőket, amelyek egyébként jelentősen megnövelnék az előállítás költségeit.
Ezért fordulhat elő, hogy tojást soha nem látott piskótát vagy éppen java részt vizet tartalmazó sonkát eszünk. Az úgynevezett „light” ételekben az emulgeálószerek és sűrítőanyagok lehetővé teszik, hogy a kalóriadús összetevőket, mint például a szénhidrátokat (keményítők és cukrok) vagy a zsírokat vízzel helyettesítsék. A probléma csak az, hogy néhány sűrítőadalék közismerten és bizonyítottan allergén!
Bár a sűrítőanyagok, stabilizátorok, zselésítő anyagok és emulgeálószerek többsége nem okoz zavart szervezetünk működésében mégis jobb elkerülni őket. Hosszú távon felhalmozódhatnak testünkben, ami akár egészségkárosodáshoz is vezethet. Ezért fontos a rendszeres méregtelenítés, ami a mérgek lerakódása mellett az eltávolításukban is segít.
Létezik egy emulgálószer, mely nem egészségtelen és szervezetünk is könnyedén le tudja bontani.