Szervezetünk megfelelő működésében hormonjaink kulcsfontosságú szerepet játszanak, és a hangulatunkat is befolyásolják. Emiatt van az, hogy a menstruációt megelőzően nem csak testi, de lelki változások is bekövetkeznek. Sokan nehezen viselik ezt az időszakot, ezért javasolt a premenstruációs tünetek kezelése.
A hormonok mennyisége az egészséges szervezetben is állandóan változik, a nőknél elsősorban a menstruációs ciklus befolyásolja. A megváltozott hormonszint adott esetben kellemetlen és zavaró tünetekkel jár, amit sokan nehezen élnek meg. Milyen módn történhet a premenstruációs tünetek kezelése és enyhítése?
A menstruáció közeledtével az ösztrogén és a progeszteron szintje csökken, a tünetek pedig ezzel párhuzamosan jelennek meg, és széles skálán mozognak. Számuk megközelíti a 150-et, és a menstruáció előtti napokban, órákban, de akár két héttel korábban is jelentkezhetnek, ám a vérzés kezdetével az esetek többségében teljesen elmúlnak. A menopauzához közeledő nők körében viszont előfordul, hogy a vérzés ideje alatt is tovább szenvednek ezektől. A premenstruációs tünetek közé tartozik:
A premenstruációs tüneteket a táplálkozás, egyes nyomelemek és vitaminok hiánya, illetve az életmód is befolyásolhatják. Figyeljünk arra, hogy mit és mennyit eszünk, étrendünkbe iktassunk be minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, omega-3 zsírsavat, és hagyjuk el az ödémásodást fokozó sót. Kerüljük a magas szénhidrát- és cukortartalmú ételeket, a finomított olajokat, és a szójaalapú termékeket, az alkoholt, a koffeint, ezek mind szerepet játszanak a nem megfelelő hormontermelődésben, így a nem kívánt hormonális változásokhoz.
Fogyasszunk a hormonháztartás egyensúlyát támogató gyógynövényeket, melyek csökkentik az ödémásodást, a puffadást és a fájdalmas mellfeszülést. Igyunk gyermekláncfűből, benedekfűből, jam gyökérből készült teát, a kender vagy a kankalin főzetének fogyasztása szintén segít enyhíteni a PMS tüneteit. Vigyünk be többet a női szervezetet támogató vitaminokról és ásványi anyagokból. Ajánlott a több C-vitamin, E-vitamin, B-vitamin komplex, illetve a kalcium és magnézium, ezeket táplálékkiegészítők formájában is magunkhoz vehetjük.
Hetente minimum háromszor fél órát sportoljunk, a mozgás oldja a feszültséget, és jó hatással van az endokrin rendszer működésére. A kevés, rossz minőségű alvás nem ad elegendő időt a hormonok megfelelő termelődéséhez, ezért próbáljunk meg napi 8 órát aludni. Aki hisz benne, annak érdemes a homeopátiás szerekhez fordulni, léteznek kimondottan a premenstruációs tünetek kezelésére való készítmények.