Íze inkább édeskés, leginkább a dióhoz hasonlít. Az arab és az indiai kultúrában köretként tálalják. Készíthetünk belőle levest, könnyű ragut, salátát, valamint pástétomot. Előszeretettel kombinálják római köménnyel, fahéjjal, korianderrel, gyömbérrel, szegfűszeggel. Ellenállhatatlan ízeket lehet mindezek keverékéből kihozni.
Kedvező élettani hatásokkal bír. Mivel élelmi rostokban igen gazdag, így jótékonyan támogatja emésztésünk munkáját, és segít megszabadulni a bélfalakon lerakódott salakanyagoktól és mérgektől. A csicseriborsó rendszeres fogyasztásával normalizálhatjuk a vérnyomásunkat, segíti a koleszterin kiürülését a szervezetből, ezáltal csökkentve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Lassú felszívódása miatt mérsékli a vércukorszint hirtelen ingadozását, mivel az emésztést serkenti, így megszünteti a székrekedés okozta nehézségeket.
A csicseriborsó emésztésre gyakorolt hatásait már ismerjük, de hogyan segít a depresszió ellen? Bőségesen tartalmaz karotint és B1-, B6- és E-vitaminokat, ásványi anyagok közül pedig vasat, magnéziumot, valamint cinket. Magas folsavtartalma miatt ajánlott a kismamáknak, a szülés utáni depresszióban szenvedőknek, illetve fáradtsággal, kimerültséggel küzdőknek.
A csicseriborsó emésztésre, túlsúlyra, mérgek ellen, és méregtelenítésre is kiváló. 100 gramm csicseriborsóban közel 10 gramm élelmi rost van, mellyel - elegendő mennyiségű - víz fogyasztása mellett - felgyorsítható a lelassult anyagcsere. Kiegyensúlyozottá teszi az emésztést!
Ha nem jó az emésztés, a betegségek is megjelennek, csak néhány, amely igen kellemetlen lehet:
Cikkhemhez felhasznált forrás a Medical News Today oldalán megjelent, " a csicseriborsó emésztésre gyakorolt hatásai" cikk alapján.