Végre, itt a nyár, de sajnos nemcsak a napfényből, vakációból, pihenésből áll ez az időszak, hiszen sokak számára egyet jelent a pollenallergia megjelenésével. Nem kell azonban némán elszenvedni a kellemetlen tüneteket, vagy gyógyszerekkel teletömni magunkat: léteznek ugyanis természetes megoldások a pollenallergia ellen, sőt, akár meg is előzhetjük a panaszokat.
A pollenallergia tavasztól, őszig keseríti meg sokak életét, a „csúcspont” május és július, hiszen fő felelősei a fűfélék, amelyek ezekben a hónapokban virágzanak. Út mellet, parkokban, de még az aszfalt réseiből kibúvó gazok is kiválthatnak allergiás reakciókat. A szénanáthát okozó növények száma igen magas, több mint 3500 fajta tehető felelőssé a pollenallergia kialakulásáért, ami világszerte, az emberek 15 százalékát érinti.
Nem árt tudni, hogy szénanáthát nemcsak a virágok pollenjei okozhatnak: kiválthatja egy hosszan tartó stresszhelyzet, a túlzott alkohol- és koffein fogyasztás, valamint állatszőrök, és a poratkák is.
Amennyiben pollen a bűnös, akkor is valójában a benne található fehérjék váltják ki a nem kívánt reakciókat. Védekezni ellenük szinte lehetetlen, hiszen a pollenek, a mikroszkopikus porszemcsékhez tapadva, a széllel, esőzéssel bárhová eljutnak, így a nagyvárosokban élőket, az igazi „aszfaltlakókat” sem kímélik. Természetesen, ha kirándulunk, azaz közelebb kerülünk a természethez, a pollenallergia tünetei jelentősen felerősödnek.
A pollenallergia tünetei, főként, ha először jelentkeznek, gyakran összetéveszthetőek más szezonális betegségekkel, mint a megfázás vagy a nátha.
Jellemző tünetei:
Előfordulhat a szem váladékozása, melyet főként ébredéskor észlelünk. A pollenallergia, mivel az arcnyílásokon keresztül, főként belélegzéssel kerül szervezetünkbe, gyakran felső légúti gyulladást okoz – rhinitis –, köhögési rohamokat, szájszárazságot. Súlyosabb esetben asztmás rohamokhoz is vezethet. Ritkán, de a pollenallergia a füljáratokat is megtámadhatja, a panaszok hasonlóak: erős viszketés, túlzott váladéktermelődés.
Ahogyan már említettük, a pollenek bárhová eljuthatnak, mi pedig nem szigetelhetjük el magunkat a világtól egészen őszig. Fektessünk ezért minél nagyobb hangsúlyt a személyes higiéniára: munkahelyről, utcáról hazatérve váltsunk ruhát, és alaposan zuhanyozzunk le, hajunkat is megmosva, hiszen a pollenszemek mindenhol megtapadnak, ruháinkat azonnal mossuk ki. A veszélyes hónapokban, ne nagyon szellőztessünk, inkább használjunk légkondicionáló berendezést, amelynek filtereit tisztítsuk rendszeresen. Az utcán használhatunk eldobható – minden patikában beszerezhető – maszkot, kerüljük a természettel való közvetlen kapcsolatot. Nagy segítséget jelenthet egy szakember felkeresése, így biztonsággal kideríthetjük, melyik növény pollenjei okozzák az allergiánkat.
A pollenallergia naptár követésével, előre felkészülhetünk azokra az időszakokra, amikor a tünetek, jó eséllyel, jelentkezni fognak.
A pollenallergia, mint minden allergia, az autoimmun betegségek csoportjába tartozik. Ez röviden azt jelenti, hogy szervezetünk, az idegen anyagra (pollenek fehérjéi) válaszul, ellentesteket termel. Amennyiben ez túlzott, kialakulnak az allergiás panaszok, amelyek a szervezet egészének egészségét is veszélyeztethetik.
Hogyan lehet ezt elkerülni? A legfontosabb az immunrendszer megfelelő működése, aminek záloga, a bélflóra egyensúlya, hiszen az immunsejtek mintegy 80 százaléka ugyanitt, a vastagbélben található. Ha étrendünkben megemeljük a probiotikumok arányát, azaz rendszeresen fogyasztunk nagyobb mennyiségben kovászos uborkát, savanyú káposztát, erjesztett tejtermékeket, illetve az ezeket kiegészítő, jó minőségű (legalább 10 élő, probiotikus baktériumtörzset tartalmazó) probiotikum étrend-kiegészítőt, máris sokat tettünk az immunrendszer megerősítése, és az allergiás panaszok megelőzése érdekében.
Legyünk előrelátóak, és pár hónappal a pollenszezon kezdete előtt kezdjük el „felturbózni” szervezetünket. Ha mégis későn kapnánk észbe, elsőként végezzünk el egy méregtelenítő, béltisztító kúrát, így a bevitt, immunerősítő anyagok gyorsabban, hatékonyabban hasznosulnak.
Bár napjainkban számos patikai kemikália létezik a pollenallergia tüneteinek kezelésére, használatukat eleve csak rövid távon javasolják. Érdemes tehát, orvosunkkal történő egyeztetést követően, a természetes megoldásokat is kipróbálni. Lássuk most röviden, melyek azok a kincsek, amelyekkel a pollenallergia kezelése házilag is megoldható.
- Noha az édesgyökér sokaknak nem kedvence, erős íze, és a fogakat „befestő” hatása miatt, ez a gyökér jelentősen csökkenti a hisztaminszintet, ezáltal a pollenallergia tüneteit.
- Növeljük meg a polifenolokban gazdag élelmiszerek bevitelét – például alma, szőlőmag, fenyőrügy koncentrátum –, mivel segítségükkel megszüntethető a szénanáthával járó túlzott orrváladék termelődés.
- Iktassunk be étrendünkbe minél több antioxidánst, C-vitamint, együnk kivit, csipkebogyót, citrusféléket, erdei gyümölcsöket (vigyázzunk az eperrel, amely már önmagában is allergiát okozhat!). A fekete ribizli naponta többszöri „nassolása”csodákat tehet.
- Jó megoldás a perilla fogyasztása is: redukálja a légúti irritációk, valamint az asztma tüneteit.
- A noni egyre ismertebb és közkedveltebb (erős méregtelenítő hatásokkal is rendelkezik, és javítja a májfunkciókat is), ám nem csak a gyümölcs leve hatásos. Leveleinek főzete csökkenti a légúti panaszokat, gyorsítja a rhinitis gyógyulását.
- A furcsán csengő nevű boswellia (indiai tömjénfa) legfontosabb hatóanyaga a boswellinsav. Ez a sav megakadályozza azokat a kémiai reakciókat, amelyek hozzájárulnak a gyulladásos folyamatok kialakulásához (pl. kötőhártya gyulladás).
Források:
https://www.healthline.com/health/allergies/pollen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2643106/
https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy