Az olajbogyóból még az egyiptomi királysírokban is találtak, és az a legenda járja, hogy az Olajfák hegyén az ottani fák már Jézus idejében is álltak. A béke és a jólét jelképe évezredek óta, az olívaolaj pedig az olimpiák öröktüzét és a templomok lámpáit táplálta. Az olívabogyónak nemcsak tekintélyes történelmi múltja van, hanem legalább ilyen jelentős élettani hatása is.
Az olívabogyó a benne található egyszerű zsírsavaknak köszönhetően hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez, megkönnyíti a szív munkáját és vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik. Jótékonyan hat a cukorbetegek szervezetére, továbbá enyhíti a reumás fájdalmakat is.
Az olívabogyó jót tesz a bélrendszerünknek és májunknak, gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően pedig a gyomorfekély gyógyításában is segíthet. Ha gyakran ég a gyomra, egyen pár szem olívabogyót, és a gyomorsav okozta panaszok jó eséllyel enyhülnek. Ajánlott gyomorrontás, puffadás és reflux esetében is, de még légúti megbetegedésekben enyhítésében is a segítségünkre lehet.
Az bogyóban nyugtató hatású vegyületek is találhatók, így ha stresszes életmódot élünk, különösen ajánlott a fogyasztása. Jó tudni, hogy a stressz gyomrunkra is hatással van, de az olívabogyó gyomorsav túltermelés ellen is remek megoldás. Nemcsak idegrendszerünket, de bőrünket is kisimíthatja magas antioxidáns tartalmának köszönhetően. Bőven tartalmaz A-, B-, E-vitamint és béta-karotinban is bővelkedik, erősíti az immunrendszerünket.
Figyelemre méltó, hogy a mediterrán országokban élők egészségesebbek és magasabb életkort élnek meg, amihez önmagában az olívabogyó fogyasztása nem elegendő, azonban sokban hozzájárul, és remek csemege lehet egy méregtelenítő kúra során is.