Gombás fertőzéssel szinte mindenki találkozik az élete folyamán, de akadnak, akik a szégyenérzetük miatt nem kérnek orvosi segítséget. Pedig legtöbb gombás fertőzés gombaellenes krémekkel vagy ecsetelőkkel, orálisan szedhető készítményekkel kezelhető.
A különféle gombák okozta fertőzések bőrgyulladással, hámlással, vörösséggel, nedvedző hólyagokkal, olykor csillapíthatatlan viszketéssel járnak, és a testen szinte bárhol megjelenhetnek. Érintett lehet a hajas fejbőr, a körmök, a nemi szervek, a lágyékhajlatok, sőt még a száj és a nyelőcső is.
Nem tévedés, hogy körömgomba manapság a lakosság csaknem harminc százalékát érinti. Kialakulásáért többféle gombafaj is felelőssé tehető, a körmökön, illetve a körömágyban megjelenő fertőzés nem múlik el magától. A körömgombáért leggyakrabban a Trychophyton rubum nevű fonalas gomba, míg a lábujjak közötti fertőzésért a Trychophyton mentagrophytes tehető felelőssé. Természetesen más élesztő- és penészgombák is kiválthatják a fertőzést, utóbbiak a kézen és a lábon is elszaporodnak.
Nagyon gyakori a hajlatok gombás fertőzése, amely a lábujjak közti gombásodás következtében alakul ki, az érintett területeken viszkető, halványvörös foltok jelennek meg, esetleg nedvezés alakulhat ki. A cukorbetegség hajlamosít erre, ilyenkor a sarjadzógombák családjába tartozó Candida albicans idézi elő. A Candida albicans által okozott fertőzés sajnos rengeteg embert érint, de sokan még csak nem is sejtik, hogy a szervezetükben elszaporodó gomba mennyire szerteágazó tüneteket okoz. Pedig a Candida felelős a szájpenészért, a hüvely gombás megbetegedéséért, de a csecsemőknél jelentkező pelenka kiütésért is. A gomba a haspuffadásért is okolható, de Candidás fertőzés esetén gyakori a reflux is. A fertőzés a bőrt is érinti, testszerte fehér, viszkető és hámló foltok jelennek meg. Elszaporodását elősegítik a magas cukortartalmú ételek, az antibiotikumos kezelések, mivel ezek tönkreteszik a bélflórát, amelynek helyét a gombák foglalják el
Ritkán ugyan, de férfiaknál kialakulhat a szakáll területére lokalizálódó, szőrszálakat érintő mélygombás fertőzést, amit „szakállbetegségnek” is hívnak. Ennek okozója a Tinea barbae nevű gomba, ami a borotván telepszik meg, kezelése pedig nehéz és hosszadalmas. Többek között ezért sem ajánlott a közös borotva használata, ami egyéb, akár súlyos fertőzések melegágya is lehet.
A fenti tünetek jelentkezésekor mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz, hiszen a legtöbb gombás fertőzés gombaellenes krémekkel vagy ecsetelőkkel, orálisan szedhető készítményekkel kezelhető. Candida albicans fertőzés esetén érdemes Candida-diétát tartani, melynek során többek között nem szabad cukrot, mézet, ecetes dolgokat, mustárt, aszalt gyümölcsöket, tejtermékeket fogyasztani.