head

Ginszeng: az egészségvédő „embergyökér”

Ginszeng gyökér hatásai | Hogyan védi az egészségünket?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Szuperélelmiszerek

Egzotikusnak tűnik, ám valójában könnyen beszerezhető, és egyszerűen használható a ginszeng (ginzeng), ami számos egészségvédő hatással rendelkezik, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani. Nagyszerű immunerősítő, megszabadít az emésztési panaszoktól, oldja a stresszt, ráadásul nagyszerű fiatalító is egyben.

A ginszeng gyökeret évezredek óta ismerik a Távol-Keleten, ahol elsősorban az öregedés ellen, valamint általános vitalizálóként és potencianövelőként használják, de számos betegséget is gyógyítanak vele. Igazi egészségbombának tartják, amit embert mintázó alakjával is összefüggésbe hoznak: nem véletlen, hogy neve kínaiul Jen-Shen, ami „embergyökeret” jelent. Európában sokáig csak a gazdagok kiváltsága volt a ginszeng, aminek ára vetekedett az aranyéval. Hatékonyság tekintetében a kínai mellett az amerikai ginszeng számít a legjobbnak. 

Jótékony összetevők tárháza

Tulajdonképpen a ginszenget tekinthetjük szuperélelmiszernek, hiszen nagyobb mennyiségben és változatosságban tartalmaznak a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez szükséges ásványi anyagokat, nyomelemeket, enzimeket, aminosavakat, telítetlen zsírsavakat és vitaminokat, legfontosabb összetevői a ginzenozidok.

Mire jó a ginszeng?

Ha röviden kellene válaszolni erre a kérdésre, azt mondhatjuk, hogy a ginszeng szabályozza az élettani funkciókat, általános erősítő és nyugtató. Javítja az immunrendszer működését, a káros LDL koleszterin szintjének csökkentésével és a jótékony HDL koleszterin mennyiségének növelésével védi a szívet. Hatékonyan alkalmazható stresszkezelésre, a benne található ginzenozidok ugyanis akadályozzák a kortizon (stresszhormon) termelődését. Szintén ezeknek a különleges triterpének hatása, hogy a ginszeng fokozza a fizikai és a mentális teljesítményt, energetizál, kezeli az álmatlanságot, oldja a depressziót, valamint segítségével gyorsabban kilábalhatunk a betegségekből. Támogatja az endorfin (boldogsághormon) termelődését, növeli az oxigénfelvételt, mindez közrejátszik abban, hogy támogatja az izomműködést, és nagyszerű fáradtság elleni szer. Éppen ezért, a fizikai munkát végzők, illetve sportolók, vizsgára készülő diákok számára nagy segítséget jelenthet a ginszeng fogyasztása.

Kiváló immunerősítő

A ginszeng erősítheti az immunrendszerünket, antioxidánsai hatóanyagai segítenek semlegesíteni a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, a gyulladások kockázatát növelő, valamint a sejtek és ezáltal a bőr öregedését felgyorsító szabad gyököket. Szintén a szervezet ellenálló képességét növeli, hogy a ginszeng gyorsítja az immunsejtek termelődését, ennek köszönhetően a fertőzésekkel szemben is védelmet nyújthat: a szezonális járványok idején különösen ajánlott a fogyasztása. Gyulladásellenes hatását a bőrön is kifejti, kezelhető vele az atópiás dermatitisz (krónikus bőrgyulladás).

Még több jótékony hatás

Amennyiben cukorbetegségben szenvedünk, mindenképpen próbáljuk ki a ginszenget: mivel mérsékelheti az étkezés utáni vércukorszint emelkedést, és javíthatja az inzulinválaszt, elsősorban a 2-es típusú diabétesz esetén vegyük igénybe. Segíthet az asztma kezelésében, növeli a tüdőkapacitást, mérsékli a menstruációs zavarokat, csökkenti a magas vérnyomást, hozzájárul az érelmeszesedés megelőzéséhez. 

Használhatjuk méregtelenítésre

Bár a szervezetünk folyamatosan méregtelenít, ezeket a természetes folyamatokat érdemes felerősíteni, támogatni. Ebben kaphat szerepet a ginszeng, ami tisztítja a májat és a vastagbelet, valamint javítja az anyagcserét. Sőt, gyulladásellenes hatását az emésztőrendszerben is kifejti.

Fogyni is segít

Koreai kutatók megállapították, hogy a vörös ginszengben fellelhető Rg3 ginzenozid gátolja a zsírok lerakódását, valamint csökkenti az elhízás esélyét.

Hivatkozások:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23717056?dopt=Abstract

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2606/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659612/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928028/

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!