head

Felfázás ellen gyógynövények? ǀ Így szabaduljon meg a visszatérő alhasi panaszoktól

felfázás e
Dr. Hegedűs Zoltán Dr. Hegedűs Zoltán
Szülész-nőgyógyász
Téma: Gyógynövények

A gyógynövények segítségével sokat tehetünk az egészségünk érdekében, és olyan kellemetlen tünetektől is megszabadulhatunk, mint a visszatérő felfázással járó görcsös alhasi fájdalom.

Talán nem létezik olyan nő, aki az élete során legalább egyszer ne szenvedett volna felfázástól. A statisztikák szerint a hölgyek mintegy 80%-a tapasztalja meg a húgyúti gyulladás tüneteit, ami a hólyagot és a veséket is érintheti, és kellemetlen alhasi fájdalmakkal jár. A felfázáshoz állandó, sokszor görcsös vizelési inger társul, a vizelés alatt és után pedig égő, csípő érzés jelentkezik. A betegség súlyosabb esetben lázzal, hidegrázással, hányingerrel, véres, gennyes vizelettel jár, de hátfájás és szeméremcsonti fájdalom is előfordulhat.

A baktériumok vagy a hideg a felelős?

Nem tévedés, hogy a tünetek a kismedencét, vagy a végtagokat érő hideg hatására is kialakulhatnak. A húgyúti gyulladásokat és fertőzéseket azonban a hosszan tartó hideghatás mellett a húgyvezetékbe és a húgyhólyagba kerülő káros baktériumok okozzák. Leggyakrabban az E. coli baktérium tehető felelőssé a felfázásért, ami a végbélnyílás környezetéből  kerül be el a húgycsőbe a nemi aktus során, de a  húgyúti gyulladást a nem megfelelő intimhigiénia és baktériumok elszaporodásának kedvező műszálas fehérneműk viselése is előidézheti. Az emésztési zavarok esetén jelentkező hasmenés, illetve székrekedés fokozhatja a baktériumok húgycsőbe kerülésének esélyét.  Mivel nőknek rövidebb a húgycsöve, a káros baktériumok és gombák sokkal könnyebben bejutnak a húgyhólyagba, ahonnan a fertőzés a vesét és a vesemedencét is elérheti.

Gyógynövényekkel is kezelhető?

Sajnos a felfázás az esetek húsz százalékéban kiújul, a panaszok évente többször is jelentkezhetnek, és nem feltétlenül csak a hideg évszakokban, hanem akár egy nyári strandolást követően. Szerencsére a kellemetlen tünetek hatásosan enyhíthetők, amihez számtalan, mellékhatásoktól mentes gyógynövényt használhatunk. A gyógynövények akár a bélflóránkra káros antibiotikumok helyett is alkalmazhatók, a húgyúti gyulladással járó kellemetlen tüneteket ezek kivonatai és a gyógyteák is eredményesen enyhíthetik. A gyógynövények között találunk olyat, ami fertőtlenít, és olyat is, ami gyulladáscsökkentő vagy elpusztítja a felfázást okozó baktériumokat. A gyógynövények vízhajtóként is segítenek, segítségükkel búcsút inthetünk a hólyagban és a húgyvezetékben megtapadt baktériumoktól. Ajánlatos párhuzamosan többféle gyógynövénnyel vagy gyógyteával kísérletezni, hogy megbizonyosodjunk jótékony hatásaikról.

Fokhagyma, grapefruit, kukoricabajusz

Bár a fokhagymát sokan csak a főzéshez használják, nagyon erős antibakteriális hatással rendelkezik. Gyógynövényként a keringésre és érrendszere gyakorolt hatása miatt kedvelik, de vérnyomáscsökkentőnek is hatékony. Napi 2-3 gerezd fokhagyma segít rendben tartani a vér koleszterin- és cukorszintjét, mézzel összekeverve pedig a megfázás ellen veszi fel a harcot.

A grapefruit –leginkább a magjának kivonata- széles spektrumú antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik, de a vírusos és gombás megbetegedések kezelésére ugyancsak használható. Magas C-vitamin-tartalma támogatja az immunrendszert, ezáltal gyorsítja a húgyúti panaszok gyógyulását. Gyógynövényként paraziták ellen szintén bevethetjük, elpusztítja a hüvelygyulladásért okolható Trichomonas vaginalist, ami sok esetben a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladását idézheti elő.

A kukoricabajusz fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású, főzete vízhajtó hatású, emiatt a felfázást okozó baktériumok hamarabb kiürülnek a szervezetből.

Valamennyi gyógynövény közül a medveszőlőlevél bizonyult a leghatékonyabbnak a hólyaghurut kezelésére, hiszen leginkább az E. coli baktérium ellen hatásos, sőt vizelethajtó is. Ez a gyógynövény emellett baktériumölő, gyulladáscsökkentő, nyugtató hatású, de fájdalomcsillapítóként is segít nekünk a felfázásos panaszok enyhítésében.

A borókabogyó nem csupán vizelethajtó, de emésztést elősegítő, vese- és epekőoldó hatású gyógynövény. Alkalmazzák méregtelenítésre, fogyás elősegítésére, ízületi betegségeknél és húgyúti fertőzések ellen.

A csalánlevél vízhajtó hatásának köszönhetően elősegíti a húgyutak tisztulását, salaktalanít, erősíti az immunrendszert, valamint lázcsillapítóként is bevethetjük.

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!