head

A fokhagyma minden gerezdje orvosság

fokhagyma
A fokhagyma kiváló immunerősítő
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

A fokhagymától sokan tartanak az erőteljes szaga miatt, pedig régóta a népi gyógyászat egyik legkedveltebb „csodaszere”. Hatékony emésztési zavarok és gyulladások ellen, hatékony méregtelenítő, segít kiűzni a bélférgeket, de beválik különböző fertőzések esetén és az immunrendszer erősítésére is.

Már az ókorban gyógyszerként tiszteltek a fokhagymát, Egyiptomban a fizikai állóképesség javítására, a görögök teljesítményük fokozására használták, Kínában és Indiában azért ettek fokhagymát, hogy megszabaduljanak az emésztési zavaroktól. Régóta ismert parazitaellenes hatása, míg Európában elsősorban fertőtlenítésre, valamint a fertőzések, gyulladások és szélgörcsök esetén alkalmazták.

Fokhagyma hatása

A fokhagyma kiváló immunerősítő, valamint antioxidáns, segítségével megelőzhetők, illetve kezelhetők a gyulladások, a rosszindulatú daganatok - elsősorban a vastagbélrák, tüdőrák, prosztatarák, hasnyálmirigyrák, gyomorrák-, valamint a fertőzéses (vírusos, gombás, bakteriális) megbetegedések, köztük a megfázás és az influenza.

A fokhagyma nátha esetén is a segítségünkre lehet

Megtisztítja a veséket és a vért, fokozza a szervezet természetes méregtelenítő folyamatainak hatékonyságát.
Mivel a fokhagyma semlegesíti a szabad gyököket, a bőr idő előtti öregedését, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását is akadályozhatja. Szívvédő tulajdonságát erősíti, hogy hígítja a vért, és csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal segít elkerülni az érszűkületet, illetve a magas vérnyomást.
Ha idegesek vagyunk, vagy fáj a fejünk, egy gerezd fokhagyma gyógyír lehet a gondjainkra. Mivel javítja a keringést, az időskori demencia ellen is sikerrel alkalmazhatjuk. Cukorbetegek számára kifejezetten ajánlott a fogyasztása, mivel beállítja a vércukorszintet, és javítja az inzulinérzékenységet.
A gyógyszeripar a fokhagyma, hatóanyagait főként antimikrobiális hatásai miatt alkalmazza, illetve vérhígító és vértisztító hatása miatt.
Kevesen tudják, hogy a fokhagyma afrodiziákum is. Javítja a vérkeringést, az alhasi vérbőséget, így segíti az erekciót.
Egy angol kutatás keretében száznegyvenhét önkéntesnek, novembertől, februárig, tizenkét héten át véletlenszerűen, napi egy kapszula allicint tartalmazó fokhagyma táplálékkiegészítőt, illetve placebót adtak. Azok, akik a fokhagyma-kivonatot kapták, szignifikánsan kisebb eséllyel betegedtek meg megfázásban, ha mégis megfertőződtek, gyorsabban meggyógyultak, mint a placebóval kezelt páciensek, olvasható a Vitalitás magazin fokhagymáról szóló cikkében.
Régen úgy gondolták, hogy, ha pár gerezd fokhagymát teszünk a párnánk alá, vagy bekenjük vele az ágyunk szélét, sokkal könnyebben jön az álom a szemünkre, pihentetőbb lesz az alvás, és az ébrenlét is nyugodtabb lesz, mert az erős szag elriasztja a gonosz szellemeket. Érdekli ez a téma? Kattintson ide!

Fokhagyma hatása a bőrre

A fokhagyma fertőtlenítő és antimikrobiális hatását a bőrön is kihasználhatjuk: egy félbevágott gerezd az érintett területre helyezve segít pattanások, herpesz és az ekcéma ellen, lábgomba és talpi szemölcs esetén a kipréselt levével történő ecsetelés hozhat gyors gyógyulást. Enyhíti a különféle rovatcsípések okozta kellemetlen tüneteket, valamint megelőzi az elfertőződésüket.

Fokhagyma fogyasztása

A fokhagyma jótékony hatásait elsősorban az ízét is adó allicinnek köszönheti. Érdekesség, hogy az allicin az alliin és az alliináz enzim reakciójának eredménye, ami akkor következik be, ha a fokhagymát daraboljuk, passzírozzuk, vagy más módon fizikailag feldolgozzuk. Arra viszont figyelni kell, hogy az alliináz a hő hatására megsemmisül, ezért az allicin mennyisége főzés, sütés esetén jelentősen lecsökken.
 


A fokhagyma legjobban nyersen fejti ki hatását. Felnőtteknek napi 2-3 alkalommal 1 gerezd fokhagyma ajánlott, gyerekeknek napi 1-2 alkalommal negyed, vagy fél gerezd. Aki nem szereti az ízét, bátran keverheti egy kanál mézbe mézbe.

Fokhagyma mellékhatásai

Amennyiben vérhígító gyógyszert kell szednünk, akkor táplálékkiegészítőként ne fogyasszunk fokhagymaolajat tartalmazó fokhagyma kapszulát, helyesebben orvosi felügyelet nélkül ne alkalmazzuk! Ha érzékeny a gyomrunk, bélpanaszok, gyomorégést tapasztalhatunk. A fokhagymaszag ellen vessük be a petrezselyemzöldet, a fahéjat és a szegfűszeget, esetleg rágcsáljunk el pár kávészemet.

Források:

https://www.vitalitas-magazin.hu/fuveszkert/fokhagyma

https://femina.hu/terasz/fokhagyma-vilagnapja/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!