A nedves törölköző tökéletes terepet nyújt a baktériumoknak, ráadásul eleve olyan környezetben használjuk őket, ahol hemzsegnek a kórokozók. Ha nem cseréljük kellő rendszerességgel, akkor az azon lévő baktériumot könnyen átvihetjük magunkra egy kéztörlés alkalmával, és áldozatul eshetünk a különféle fertőző betegségeknek.
Miközben azt hisszük, épp tiszta lett a kezünk, előfordulhat, hogy éppen megfertőztük magunkat. A tisztának tűnő törölköző sem feltétlen jelent megoldást, ugyanis az E. coli baktérium, a súlyos hasmenést okozó Salmonella, egyes paraziták, sőt az antibiotikum-rezisztens Staphylococcus aureus is megtelepedhet az anyagon. Olyannyira, hogy azokat egy 60 fokon történő mosás sem távolítja el, a nedvességre újra aktivizálódhatnak és tovább fertőzhetnek.
Sajnos a toalett használat után sokan nem ügyelnek az alapos kézmosásra, a törölközőre a széklettel együtt coli baktériumok kerülhetnek, ha pedig ezt a törölközőt legközelebb arctörlésre használjuk, az arcunkat is kitesszük a fertőző betegségeknek. Arról nem is beszélve, hogy egyesek még a WC-re is magukkal viszik a mobiltelefonjukat, amin szintén rengeteg baktérium és vírus tenyészik, megfelelő kézmosás hiányában pedig a törölközőre kerülhetnek. A fürdőszobában és WC-ben eleve nedves közeg uralkodik, ami még inkább kedvez a kórokozóknak, általuk pedig a fertőző betegségeknek. A helyzetet csak rontja, ha a bőrünkön apró sérülések, horzsolások vannak, ezeken keresztül ugyanis sokkal könnyebben bejuthatnak a különféle mikroorganizmusok.
Susan Whittier, a New York-Presbyterian és a Columbia University Medical Center klinikai mikrobiológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy azok a főként férfi sportolók, akik az öltőzőben megosztják egymással a törölközőt, sokkal inkább ki vannak téve a fertőző betegségeknek. Jó példa erre, hogy Los Angeles-i főiskolai futballcsapatok körében 2003-ban komoly Staphylococcus aureus fertőzés ütötte fel a fejét, ám a törölközők rendszeres cseréje jelentősen meggátolta a fertőzés továbbterjedését.
Egyrészt nem mindegy, hogy milyen hőfokon mossuk a baktériumcsapdának számító törölközőket. A baktériumok nagy része egy 30-60 fokos mosást túlélhet. Hiába vannak alacsony hőmérsékleten is ható mosóporok, a törölközőket, konyharuhákat mossuk mindig 60 fok felett, és mosás előtt 1-2 percre fertőtlenítőszeres vízben áztassuk. Utóbbi miatt az a legjobb, ha fehér törölközőket használunk, hiszen azokban nem tesz kárt a fertőtlenítőszer. A másik fontos kritérium, hogy rendszeresen cseréljük a törölközőket és mindig terítsük ki úgy, hogy a lehető legjobban száradhasson az újabb használatig. Ügyeljünk arra, hogy ha betegek vagyunk, naponta váltsunk törölközőt, ugyanis újra és újra ki vagyunk téve a fertőző betegségeknek. Ha csak kéztörlésről van szó, használjunk eldobható papír törlőkendőt.
Forrás:
http://time.com/4918624/wash-towels-bacteria/