A középfülgyulladással kapcsolatban sokakban még mindig az a tévhit él, hogy főként gyerekeknél fordul elő, pedig aki erre hajlamos, annak az is elég, ha eltölt egy kis időt egy légkondicionált helységben, esetleg az autóban ülve huzatot kap a füle. A hideg vízben eltöltött huzamosabb idő szintén kedvez a középfülgyulladásnak, ezért akár egy strandolást követően, vagy ami még rosszabb, a nyaralás során is felütheti a fejét.
A középfülgyulladást szinte minden esetben egyre fokozódó, általában lüktető fájdalom jár, ami nyomásra fokozódhat, de a fájdalom az éjszakai órákban a legrosszabb. A tünetek listája azonban jóval bővebb, a középfülgyulladást rossz közérzet, étvágytalanság, fejfájás, hőemelkedés, láz, fülkattogás, halláscsökkenés kíséri, de gyakori, hogy váladék ürül a fülből. Ha a középfülgyulladás egy nyaralás során, vagy hétvégén ér utol minket, amikor nincs alkalmunk felkeresni az orvost, illetve a gyógyszertárak is zárva tartanak, akkor nem marad más, mint a természetes megoldások. Ezek sok esetben kiváltják az antibiotikumokat, a mediterrán országokban régóta alkalmazzák őket, a hozzávalókat pedig akár egy közértben vagy zöldségesnél is beszerezhetjük.
Az olívaolaj a mediterrán országokban a mindennapi étrend része, azonban nem csak az ízéért rajonganak, hanem régóta alkalmazzák gyulladások megelőzésére és kezelésére. Az olíva titka abban rejlik, hogy gazdagon tartalmaz oleocanthalt, ami az egyik leghatékonyabb természetes gyulladásgátló, azonban nem csak belsőleg hatékony. Fülgyulladás kezelésére belsőleg is használhatjuk, egy felmelegített kiskanálba csepegtessünk 2-3 csepp olívaolajat, majd egy pipettával jutassuk közvetlenül a fülbe. Az olívaolaj hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez, megkönnyíti a szív munkáját és vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik. Jótékonyan hat a cukorbetegek szervezetére, továbbá enyhíti a reumás fájdalmakat is.
A fokhagyma szintén a mediterrán konyha alapját képezi, a középfülgyulladás kezelése ezzel az ízletes gyógynövénnyel különösen hatékony. Mivel a fokhagyma kiváló baktériumölő- és fertőtlenítő, ezért rövid idő alatt enyhítheti a fülgyulladás tüneteit. Kevés vízzel egy kisebb edényben melegítsünk forrásig 2, vagy inkább 3 gerezd fokhagymát, ha megpuhultak, egy villával nyomkodjuk őket szét, majd a masszát tekerjük gézbe, és helyezzük a gyulladt fülre/fülekre. A főzővizet se öntsük ki, fülgyulladás kezelése fülcseppként használva, a hallójáratba csepegtethetjük.
A fokhagymának régóta ismert parazitaellenes hatása, de puffadás és szélgörcsök esetén is segíthet.
A mediterrán emberek a paradicsommal kapcsolatban régóta tapasztalják, hogy csökkenti a gyulladásokat az egész szervezetben, nem véletlenül, hiszen rendkívül gazdag likopinban. Ráadásul a hőkezelt paradicsom még többet tartalmaz belőle, mint a nyers, így a feltétnek használt paradicsomszósz is jótékony hatású. Természetesen utóbbit nem kell a fülünkre kenni, hanem el kell elfogyasztani, hatását fokozhatjuk, ha a fentebb felsorolt olívaolajjal és fokhagymával együtt visszük be a szervezetünkbe. Mivel a paradicsom rostokban gazdag, béltisztító hatással rendelkezik, használható székrekedés ellen, savtartalma révén serkenti az emésztést
Ha mégis utolér bennünket a sokszor légúti panaszokkal is társuló középfülgyulladás, megszüntetésében segíthet a szerrappetáz enzim, ami Természetes hurutoldóként képes arra, hogy jelentős mértékben enyhítse a fokozott váladéktermelődéssel járó influenzát, tovább az arc-, a homlok-, és az orrmelléküreg gyulladást.