head

Zabpehely reggelire, hogy egész nap jól érezzük magunkat

Zabpehely hatásai | Valóban annyira egészséges?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

Kevés egyszerűbben használható gyógyhatású élelmiszer létezik a zabhelynél. Legjobb, ha reggelire esszük, de a nap bármely szakában érdemes fogyasztani: rendkívül magas a rosttartalma, elsősorban ez az oka annak, hogy nagyszerű emésztésjavító, elűzi a fáradtságot, és javítja a közérzetet.

A megtisztított zabszemből gőzöléssel és hengereléssel előállított zabpehely a nyers mag valamennyi jótékony tulajdonságával rendelkezik. Megérdemelt népszerűségét annak köszönheti, hogy könnyen elkészíthető, önmagában vagy ételek kiegészítőjeként egyaránt fogyasztható.

Jótékony összetevők

Egyszerűen nagyszerű: akár így is jellemezhetnénk a zabpelyhet, ami egyike a legkedveltebb és legegészségesebb reggeli ételeknek. Ez nem jelenti azt, hogy csak közvetlenül ébredés után hasznos: valójában a zabpehely fogyasztása a nap bármely szakában ajánlott. Mint általában a gabonafélék, a zab, így a zabpehely is bőségesen tartalmaz a szervezet számára fontos összetevőket, elsősorban B-vitaminokat, cinket, foszfort, kalciumot, káliumot, mangánt, rezet, vasat és esszenciális zsírsavakat. Ha rangsort állítanánk, azt kellene mondanunk, hogy ezeknél is fontosabb a rosttartalma, hiszen jótékony tulajdonságainak nagy része erre vezethető vissza.

Csodálatos rostok

A zabpehely élelmi rostjai jó hatással vannak az emésztőrendszerre és magára az emésztésre. Felszívják a vastagbélben lerakódó mérgeket, valamint szinte ledörzsölik a bélfalon megtapadt káros salakanyagot, a zabpehely ezáltal hozzájárul a szervezet természetes méregtelenítéséhez, valamint a béltisztításhoz. Megszünteti a székrekedést, és óvja a bélnyálkahártyát, ezáltal a vastagbélrák kockázatát is csökkenti. A vízben oldható rostok ezen kívül lassítják a felszívódást, ami azért lényeges, mert így étkezés után a vércukorszint nem hirtelen ugrik meg. Ez azt is jelenti, hogy a zabpehely jó szolgálatot tehet a cukorbetegek számára. És ez még nem minden: a rostok ugyanis a koleszterinszint csökkentésében is szerepet kapnak, nem véletlen, hogy kutatások szerint a zabpehely fogyasztása jótékonyan befolyásolja a szív és az erek egészségét.

Fogyókúrára is használhatjuk

Mivel a zabpehely javítja az anyagcserét, fogyasztása hozzájárul a fogyókúrák sikeréhez. További előnye, hogy teltségérzetet okoz, ezért például a zabpelyhet bőségesen tartalmazó reggeli után valószínűleg kevesebbet fogunk napközben enni, és a vágyott lapos has is könnyebben elérhető lesz.

Javítja a közérzetet

Elsőrendű szénhidrátforrásként, a zabpehely feltölt energiával, növeli a szellemi és a fizikai teljesítményt, a benne található pantoténsav és B-vitaminok ugyanakkor megnyugtatják az idegrendszert.

Külsőleg is hatásos

Készítsünk 2 evőkanál ledarált zabpehelyből, ugyanennyi meleg vízből, valamint egy kevés méz és joghurt felhasználásával pakolást, adjunk hozzá egy borsónyi felolvasztott shea vajat, ezzel a masszával sikeresen kezelhetjük száraz, ekcémás, bőrünket. Nagyszerű gyulladáscsillapító, antioxidáns hatóanyagai pedig a bőr öregedésének lassításában lehetnek segítségünkre. Arcradírt is csinálhatunk belőle, a ledarált zabpehelyhez ebben az esetben adjunk némi mézet, néhány csepp citromlét, a kész „terméket” jól használhatjuk zsíros, pattanásos bőrre.

Liszt zabpehelyből

Otthoni körülmények között mi magunk is készíthetünk zablisztet, ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy például kávédarálóban, megőröljük a zabpelyhet. Hogy miért érdemes zablisztet előállítanunk? Egyrészt, pontosan olyan egészséges, mint a zabpehely, ugyanakkor konyhai felhasználása, még sokrétűbb: panírozhatunk vele, sűrítésre is kiváló, ahogyan sütemények alapanyagaként is megállja a helyét. 

Elég napi 10 dkg

Már napi 10 dkg zab elfogyasztásával sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

Hivatkozások:
http://journals.lww.com/americantherapeutics/Abstract/2007/03000/Oat_derived___Glucan_Significantly_Improves_HDLC.15.aspx
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=54
http://www.medicalnewstoday.com/articles/270680.php

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!